15 Temmuz direnişinin üzerinden 7 yıl geçti

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
AA

15 Temmuz 2016 yılında ülkemizde yaşanan hain darbe teşebbüsünün üzerinden tam 7 yıl geçti.

Kurulduğu günden beri, “devletin kılcal damarlarına” sızmak için her türlü yolu mubah gören Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ), “cemaat” kisvesi altında yaptığı hukuksuzluklar deşifre olunca 15 Temmuz gecesi darbe teşebbüsünde bulundu.

Darbe için hazırlandılar

AK Parti’nin 1 Kasım 2015 genel seçimlerinde yüzde 49 oy oranıyla tekrar iktidara gelmesi, FETÖ’nün paniklemesine neden oldu.

Yeniden tek başına iktidara gelen hükümetin, Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarıyla FETÖ’cü askerleri tasfiye edeceğini bilen örgüt, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının, generallerin de ortalarında olduğu örgüt mensubu askerlere yönelik gözaltı kararıyla sarsıldı.

Dönemin MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile teşkilatın üst seviye vazifelilerinin söze çağrılması, 17/25 Aralık soruşturmaları ve MİT tırlarının durdurulması üzere kumpaslarla hükümete geri adım attıramayacağını anlayan FETÖ, son deva olarak darbe yapmaya karar verdi.

İhanetin talimatı elabaşından

Örgüt elebaşı Fetullah Gülen, 19 Mart 2016’da kamera karşısına geçerek, “Antrparantez umum ismine konuşuyorum. Kapadokya sakinleri, oradaki serkarlar ismine konuşuyorum” sözlerinin de yer aldığı konuşmasını yaptı.

Gülen’in “Kapadokya sakinleri” dediği kitle, darbe teşebbüsünü yapacak örgüt mensubu askerlerdi.

Elebaşının bu talimatının akabinde Türkiye genelinde darbe hazırlıklarını tamamlayan sivil ve asker örgüt mensupları, harekete geçmek için 16 Temmuz saat 03.00’ü beklemeye başladı.

Ancak ihanet teşebbüsüne saatler kala helikopter pilotu bir binbaşı, Ulusal İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanlığına giderek, FETÖ’cülerin Hakan Fidan’ı alıkoymayı planladığını ihbar etti.

Fidan, bu bilgiyi devrin Genelkurmay 2. Lideri Orgeneral Yaşar Güler’e bildirdi, daha sonra bir yardımcısını detayları aktarmak üzere Genelkurmay Başkanlığına gönderdi.

Güler, MİT yetkilisiyle konuştuktan sonra devrin Genelkurmay Lideri Orgeneral Hulusi Akar’a görüşmenin içeriğini anlattı.

Bunun üzerine Akar, Türk Silahlı Kuvvetler Harekat Merkezine, havadaki araçların üslerine dönmesini, hava alanının ise uçuşa kapatılması buyruğunu verdi.

Ayrıca Etimesgut Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığından zırhlı araçların birlik dışına çıkarılmaması için periyodun 4. Kolordu Kumandanı Korgeneral Metin Gürak’ı görevlendiren Akar, helikopter uçuşlarına karşı da devrin Kara Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Salih Zeki Çolak’ı Kara Havacılık Komutanlığına gönderdi.

Darbeciler Akar’ı alıkoydu

Aynı saatte Güler’in eski Özel Kalem Müdürü Kurmay Yarbay Bünyamin Tuner, darbe teşebbüsünü sevk edecek isimlerden eski Genelkurmay İşçi Plan ve İdare Daire Lideri Tuğgeneral Mehmet Partigöç’e, Fidan’ın, Akar ile görüştüğünü iletti.

Akar ve Fidan’ın görüşmesi ile Çolak’ın Kara Havacılık Komutanlığına gittiği bilgisi, darbeciler ortasında dolaşmaya başladı.

Bunun üzerine Akıncı Üssü’nde darbeyi yönetecek Adil Öksüz ve öbür sivil örgüt sorumluları onayıyla 16 Temmuz 03.00’te başlaması planlanan darbe teşebbüsü 15 Temmuz saat 20.30’a çekildi.

Darbe teşebbüsü için talimat verildikten çabucak sonra Akıncı Üssü’nde toplanan Özel Kuvvetler Komutanlığından (ÖKK) seçilmiş teçhizatlı 33 bordo bereli, Genelkurmay Başkanlığı’na hareket etti.

Eski Genelkurmay Strateji Daire Lideri Tümgeneral Mehmet Dişli, Genelkurmay Lideri Başdanışmanı Albay Orhan Yıkılkan, Tuğgeneral Mehmet Partigöç ve Özel Kalem Müdürü Albay Ramazan Gözel, Genelkurmay Başkanlığındaki darbe teşebbüsünü organize etmek için bir ortaya geldi.

Mehmet Dişli, saat 21.00’de Orgeneral Akar’a, “Komutanım operasyon başlıyor, herkesi alacağız, taburlar, tugaylar yola çıktı, biraz sonra göreceksiniz” diyerek darbeyi bildiri etti.

Dişli’nin söyledikleri karşısında Akar, “Ne diyorsun ulan sen? Ne operasyonu? Sen manyak mısın? Sakın ha” diyerek reaksiyon gösterdi.

Akar’ı ikna edemeyeceğini anlayan Dişli, makam odası dışında bekleyen takıma müdahale buyruğu verdi.

Gözel, Yıkılkan, eski buyruk subayı Yarbay Levent Türkkan, eski buyruk subayı yardımcısı Yüzbaşı Serdar Tekin ve eski Başçavuş Abdullah Erdoğan, Orgeneral Akar’ı alıkoydu.

İhanet bildirisi karargahlara gönderildi

Karargahtaki darbecilerin talimatı üzerine Polatlı’da konuşlu 58. Topçu Tugay Kumandanı eski Tuğgeneral Murat Aygün, Ankara’nın kritik noktalarını denetim altına almak için ortalarında füze rampa sistemlerinin de bulunduğu araçların kışladan çıkarılmasını emretti.

Genelkurmay Başkanlığı İleti ve Evrak Dağıtım Sistemi (MEDAS) üzerinden “Hazırlık İkazı ve Birlik İntikali” başlıklı ihanet teşebbüsünün birinci bildirisi gönderildi.

Darbeciler Partigöç ile Turhan’ın imzasını taşıyan kelamda sıkıyönetim atama listesi, MEDAS üzerinden birliklere gönderildi.

Bu bildiriden sonra darbeciler, kentlerin kritik yol ve kavşakları ile kamu kurumlarının işgali için birebir sistem üzerinden “Zırhlı Muharebe Aracı İntikali” bahisli ikinci buyruğu yayımladı.

MEDAS üzerinden arkası gerisine bildiri gönderen darbeciler, saat 21.53’te kışla dışındaki askerlerin birliklerine katılması buyruğunu verdi.

Bunun üzerine harekete geçen darbeciler, Kağıthane’deki “İstanbul’un gören gözü” olarak bilinen Afet Uyum Merkezi’ni (AKOM) işgal etti.

Kara Kuvvetleri Kumandanı Çolak’ın muhafaza Astsubayı Bülent Aydın, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı’nda darbecilerce şehit edildi ve Aydın, 15 Temmuz’un birinci şehidi olarak kayıtlara geçti.

Köprüler tutuldu

Akıncı Üssü’nden havalanan F-16’lar Ankara üzerinde alçak uçuşa başladı.

Askeri hareketliliğe ait gelişmeler, haber kanallarına saat 22.28’de yansıdı.

Televizyonlar, İstanbul Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinden geçişlerin askerlerce engellendiğini “son dakika” olarak duyurdu.

Saat 23.02’de NTV’ye telefonla bağlanan devrin Başbakanı Binali Yıldırım, “Milleti temsil eden hükümet iş başındadır. Bu kalkışmayı yapanlar, bu çılgınlığı yapanlar, bu kanunsuz aksiyonun içerisinde olanlar en ağır biçimde bedelini ödeyeceklerdir” dedi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, saat 23.05’te darbe teşebbüsüne ait soruşturma başlattı.

Darbeci pilotlar bomba yağdırdı

Darbeci pilotlar Mehmet Çetin Kaplan ve Ertan Koral, Gölbaşı’ndaki Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Daire Başkanlığı’nı bombaladı, taarruzda 7 polis şehit oldu, 5 polis yaralandı.

Saat 00.01’i gösterdiğinde eski pilot yüzbaşılar Uğur Uzunoğlu ile Hüseyin Türk, Gölbaşı’ndaki Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Başkanlığı’na saldırdı. Bir sivil ile 43 polis şehit olurken 36 polis yaralandı.

Darbecilerin denetimindeki helikopterler, Yenimahalle’deki MİT yerleşkesini taradı.

Eski Yarbay Ümit Gençer, TRT’yi işgal ederek darbe bildirisini okuttu.

Gecenin seyrini değiştiren açıklama

Saat 00.24’ü gösterdiğinde CNN Türk’e bağlanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, darbe teşebbüsünün seyrini değiştiren tarihi konuşmasını yaptı ve “Milletimizi meydanlara davet ediyorum” davetinde bulundu.

Jandarma Genel Komutanlığı Karargahı önünde darbecileri protesto eden vatandaşlara helikopterden açılan ateş sonucundan 9 kişi şehit oldu, onlarca kişi yaralandı.

Darbeci pilotlar Mehmet Yurdakul ve İlhami Aygül saat 00.56’da Ankara Emniyet Müdürlüğü’nü bombaladı.

Yaklaşık 10 dakika sonra eski pilot Mustafa Özkan burayı ikinci defa bombaladı. Taarruzda 2 kişi şehit oldu, 39 kişi yaralandı.

Halisdemir, darbeci generali vurdu

Diyarbakır’dan bir tabur bordo bereli askerle havalanan darbeci Tuğgeneral Semih Terzi’nin uçağı Etimesgut Havalimanı’na saat 01.13’te indi.

Dönemin Özel Kuvvet Kumandanı Korgeneral Zekai Aksakallı, telefonla ulaştığı buyruk Astsubayı Ömer Halisdemir’den, Terzi’yi etkisiz hale getirmesini istedi.

Komutasındaki askerlerle Etimesgut Özel Hava Alay Komutanlığı’na gelen Terzi, saat 02.14’te ÖKK’nın buyruk komutasını almak için helikopterle Gölbaşı’ndaki karargaha gitti.

Karargah giriş kapısına kadar gelen Terzi, kahraman Astsubay Ömer Halisdemir tarafından vurularak etkisiz hale getirildi.

Halisdemir, Terzi ile Diyarbakır’dan gelen askerlerden kimilerinin açtığı ateşle şehit oldu.

Meclis bombalandı

Genelkurmay Başkanlığı Karargahı’nın önünde darbe teşebbüsünü protesto eden vatandaşlardan 36’sı şehit edildi. Şehitlerden kimilerinin naaşı darbecilerce, yerde sürüklenerek karargah dışına bırakıldı.

Vatandaşların direncini kırmak için her türlü yola başvuran darbeciler, bu defa Meclis’i maksat aldı. Eski pilotlar Hasan Hüsnü Balıkçı ve Uğur Uzunoğlu’nun kullandığı F-16’dan Meclis’e atılan bombayla 32 kişi yaralandı.

Vatandaşlarca işgalden saat 03.00’te kurtarılan TRT, olağan yayınına dönerken darbeciler ise polise teslim edildi.

Darbeci pilot Hüseyin Türk, televizyon yayınlarını kesmek için saat 03.14-03.19’da TÜRKSAT tesislerine dört bomba attı.

Saatler ilerledikçe Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın davetiyle vatandaşların alanları doldurması darbecileri düzgünce panikletti.

İstanbul Atatürk Havalimanı Denetim Kulesini işgal eden darbeciler, polis özel harekat takımlarınca etkisiz hale getirildikten çabucak sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı taşıyan CET uçağı piste teker bastı. Erdoğan’ı havalimanında binlerce vatandaş karşıladı.

İstanbul’daki gelişmenin akabinde TBMM bir sefer daha darbecilerin saldırısına maruz kaldı.

Eski pilot yüzbaşı Hüseyin Türk, saat 03.24 ve 03.25’te F-16 uçağıyla TBMM’yi ikinci defa bombaladı.

Sokaklarda vatandaşların, kışlalarda ise vatansever askerlerin darbecilere karşı uğraşı devam ederken saat 04.00’te Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, “FETÖ ile irtibatlı yargı görevlileri”, “sözde Yurtta Sulh Kurulu üyeleri” ile “darbe teşebbüsüne katılanlar” hakkında gözaltı kararı verdi.

Darbeciler için yolun sonu göründü

Saat 06.19’da eski pilot üsteğmen Müslim Macit, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Kavşağı’na iki bomba attı. Hücumda 15 vatandaş şehit oldu, 7 kişi yaralandı.

Jandarma Genel Komutanlığı’nda alıkonulan TEM Daire Lideri Turgut Aslan ile müdafaası Hasan Gülhan, elleri ve gözleri bağlı halde bina dışına çıkarılarak, darbeci Albay Erkan Öktem tarafından başlarından vuruldu. Aslan ağır yaralanırken, Gülhan şehit oldu.

Dönemin başbakanı Yıldırım, Korgeneral Ziya Kemal Kadıoğlu’na darbecilerin denetimindeki uçakları düşürme yetkisi verdi.

Girişimin başarısız olduğunu anlayan İstanbul Boğaziçi Köprüsü’ndeki darbeciler, teslim oldu.

Saat 08.26’yı gösterdiğinde darbecilerin alıkoyduğu periyodun Genelkurmay Lideri Akar, Akıncı Üssü’nden helikopterle Çankaya Köşkü’ne götürüldü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ulusal Savunma Bakanı Fikri Işık’ın talimatıyla uçakların kalkış yapmasını engellemek için Akıncı Üssü ana pisti vuruldu.

Saat 12.57’de devrin başbakanı Yıldırım, Bakan Işık ve Genelkurmay Lideri Akar ile Çankaya Köşkü’nde düzenlediği basın toplantısında darbe teşebbüsünün bastırıldığını açıkladı.

Böylece Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde, milletin çabası ve vatansever güvenlik güçleri sayesinde 15 Temmuz 2016’da gerçekleştirilen ihanet teşebbüsüne geçit verilmedi.

Darbe teşebbüsünde, yaklaşık 9 bin askeri işçi, 35 uçak, 37 helikopter, 74’ü tank 246 zırhlı araç ve 4 bine yakın hafif silah kullanıldığı kayıtlara geçti.

Türkiye’nin, o karanlık gecede aydınlığa çıkması için uğraş eden sivil, polis ve askerlerden 150’si Ankara’da, 99’u İstanbul’da, 2’si Muğla’da şehit oldu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
15 Temmuz direnişinin üzerinden 7 yıl geçti

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Samsun Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin