Almanya’da PKK raporu: 14 bin 500 üyesi var

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
AA

Almanya, Avrupa’da terör örgütü PKK’nın barındığı ülkelerden biri olarak biliniyor.

Avrupa ülkesinde şovlara imza atan örgütün mensup sayısı, binlerle söz ediliyor.

Federal Anayasayı Müdafaa Teşkilatı’nın (BfV) datalarına nazaran, PKK, Almanya’da 14 bin 500 üyesiyle aşırılık yanlısı yabancı örgütler ortasında üye sayısında birinci sırada yer alıyor.

BfV Lideri Thomas Haldenwang, Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser ile birlikte Berlin’de düzenlenen basın toplantısında, 2022 Anayasa Müdafaa Raporu’nu kıymetlendirdi.

Haldenwang, yurt dışıyla ilişkili aşırılık yanlısı potansiyel kişi sayısının 2022’de 29 bin 750’ye ulaştığını, bu sayının evvelki yıla oranla yüzde 3,8 arttığını söyledi.

Almanya’da en kalabalık terör örgütü PKK

Thomas Haldenwang, “Almanya’da sayı bakımından en kalabalık örgüt 14 bin 500 destekçisiyle PKK olmaya devam etmektedir.” derken şunları anlattı:

Yabancı temaslı aşırılık yanlısı hatalar üst üste ikinci yıl artış göstermiştir. 2022 yılında 1974 suça ulaşan artış bilhassa dikkat caziptir. Şiddet içeren hatalar neredeyse iki katına çıkmıştır.

Toplam hata sayısındaki en büyük hisse, 2022 yılında Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik savaşıyla irtibatlı olarak Almanya’da bu alanda kaydedilen 1229 kabahatten oluşmaktadır.

“Endişe verici”

Raporun Almanya’nın iç güvenliğine yönelik tehlikeleri bir defa daha gözler önüne serdiğini belirten Haldenwang, şu tabirleri kullandı:

Casusluk, siber operasyonlar ve yabancı istihbarat servislerinin tesir kurma teşebbüsleri daha sınırsız ve sofistike hale geldi.

Aşırılık yanlıları orta sınıflar ortasında yer edinmek için krizleri kullanmakta, komplo mitlerini, dezenformasyonu ve propagandayı paylaşmaktadır. Aktörlerin daha şiddet odaklı ve birtakım durumlarda daha genç hale gelmesi kaygı verici.

2022 yılı için, aşırılık yanlısı art plana sahip toplam 35 bin 452 kabahat rapor edildiğini anımsatan Haldenwang, bunlardan 2 bin 847’sinin şiddet içeren kabahatler olduğunu aktardı.

2021 yılında ise 2 bin 994’ü şiddet içeren olmak üzere 33 bin 476 cürüm rapor edildiğini anlatan Haldenwang, bu yılki sayıların üzücü bir rekor olduğunu lisana getirdi.

“Almanya’ya yönelik bu faaliyetlerin en önemli aktörleri…”

BfV Lideri Haldenwang, şöyle devam etti:

Casusluk, gayrimeşru nüfuz, dezenformasyon kampanyaları ve siber taarruz tehdidi, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı memleketler arası hukuka alışılmamış saldırganlık savaşı nedeniyle daha da ağırlaşmıştır. Almanya’ya yönelik bu faaliyetlerin esas aktörleri, her biri farklı bir odak noktasına sahip olan Rusya Federasyonu, Çin Halk Cumhuriyeti ve İran İslam Cumhuriyeti’dir.

Dezenformasyon alanında, toplumsal medya alanındaki yayma kanalları, devlet yahut devletle bağlantılı aktörler tarafından içeriklerini ve anlatılarını mümkün olan en geniş insan kümesine yaymak için giderek daha fazla kullanılmaktadır. Jeopolitik ve jeoekonomik çalkantılar da Almanya’daki şirketlere ve araştırma kurumlarına taarruz alanlarının ve bunların kırılganlıklarının artması manasına gelmektedir

Aşırı sağcılıkta artış

Aşırı sağcılıkta potansiyel kişi sayısı artmaya devam etmiş ve 38 bin 800’e ulaşmıştır. Şiddet kullanmaya hazır çok sağcıların sayısı da yine 14 bine yükselmiştir.

2022’nin başında Kovid-19 muhafaza tedbirlerine karşı protestolar hala çok sağcılar tarafından araçsallaştırılırken, sonbahar ve kış aylarında Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin yüksek enflasyon ve yaklaşan güç krizi üzere sonuçları, ajitasyonlarının odak noktası oldu. Bunun genel nüfus tarafından kabul görmemesi üzerine, göç konusu çok sağcılar tarafından tekrar ele alınmaya başlandı.

Geçen yıl açıklanan raporda ise PKK terör örgütünün faaliyetlerinin 22 Kasım 1993’te Almanya’da yasaklandığı, Avrupa Birliği’nde (AB) 2002’den beri terör örgütleri listesinde yer aldığı hatırlatılarak, PKK’nın Almanya’da 14 bin 500 üyesinin bulunduğu bilgisi paylaşılmıştı.

PKK’nın 2021’de “bağış kampanyasında” tahminen 16,7 milyon euro topladığı ve bir kere daha bir evvelki yılın ölçüsünü aştığı vurgulanan raporda, Avrupa’da toplanan paranın ise 30 milyon euronun üzerinde olduğu söz edilmişti.

Aşırılıkla gayret vurgusu

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser ise ülkelerindeki insanları tehdit eden her türlü aşırılık yanlısıyla gayret ettiklerini belirterek, anayasanın korunmasına ait raporun, aşırılık yanlılarının daha şiddet yanlısı hale geldiklerini gösterdiğini söyledi.

Faeser, “Demokrasimizi içeriden ve dışarıdan gelen mevcut tehditlere karşı koruyoruz. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik hata teşkil eden savaşı Avrupa’daki güvenlik durumunu değiştirdi. Casusluk, dezenformasyon kampanyaları ve siber akınlara karşı kendimizi silahlandırmak için güçlü önlemler aldık.” diye konuştu.

Bakan Faeser, şunları kaydetti:

Demokrasimizi küçümseyen ve ülkemizdeki insanları tehdit eden aşırılık yanlılarına karşı tam manasıyla harekete geçiyoruz. Anayasanın korunmasına ait rapor, aşırılık yanlılarının daha şiddet yanlısı ve daha genç hale geldiğini ve ideolojilerin giderek daha karışık hal aldığını göstermektedir.

Buna karşı belirleyici araçlarımız düzgün donanımlı güvenlik makamları, dengeli kolluk kuvvetleri, siyasi eğitim ve güçlü bir sivil toplumdur.

“Aşırı sağcılık, Almanya’daki en büyük aşırılıkçı tehdit olmaya devam etmektedir.” tabirini Faeser, kelamlarını “Özellikle mültecilere yönelik akınların yine keskin bir halde artmasından telaş duyuyorum. Savaştan ve terörden korunmak için ülkemize sığınan insanlara saldırmak iğrenç bir şeydir.” diyerek tamamladı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Almanya’da PKK raporu: 14 bin 500 üyesi var

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Samsun Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin