Darbe teşebbüsünün üzerinden 7 yıl geçti! 15 Temmuz’da İstanbul’da yaşananlar

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
AA & Ensonhaber

Takvim 15 Temmuz 2016’yı gösterdiğinde, Türk milletine hain bir darbe teşebbüsünde bulunuldu.

Bu defa hainin ismi Fetullahçı Terör Örgütü’ydü…

O gece sokağa çıkan halk büyük bir kahramanlık örneği sergiledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da talimatıyla meydanlara inen vatandaşlar, darbeye geçit vermedi.

34 şehit verildi

Darbe teşebbüsünün en ağır yaşandığı vilayetlerden biri de İstanbul oldu.

Kentin birçok değerli noktası, vatandaşların namluların karşısında durmasıyla işgalden kurtarıldı.

Şimdiki ismiyle 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde 34 kişi şehit oldu.

Köprüde askerlerin halk üzerine kurşun yağdırması, hain kalkışmanın en çok akıllara kazınan imgeleri ortasında yer aldı.

Stratejik bölgeler gaye oldu

Türk Silahlı Kuvvetlerine sızmış FETÖ mensubu 8 binin üzerinde askeri işçinin katıldığı, savaş uçakları da dahil 35 uçağın, 3 geminin, 37 helikopterin, 74’ü tank 246 zırhlı aracın ve 4 bine yakın hafif silahın kullanıldığı kanlı darbe teşebbüsünde örgüt, İstanbul’da en stratejik bölgeleri gaye aldı.

Maltepe’deki General Nurettin Baransel Kışlası’nda cuntacı 17 subayın 12-15 Temmuz’da darbe toplantıları yaptığı, burada alınan kararlarla İstanbul’daki harekat ve sevkiyatların gerçekleştirildiği, Ankara’dan darbe için İstanbul’a gelen ve toplantılara öncülük eden Albay Muzaffer Düzenli’nin, kalkışma gecesi askerlere, “Mukavemet edilirse ateş edin” diye talimat verdiği ortaya çıktı.

Çengelköy’de direniş destanı

Darbeci subayların yaptığı planlama doğrultusunda, Kuleli Askeri Lisesinde saat 20.00 sıralarında alarm verildi. Hazırlıkların akabinde 2 unimog araç 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne, 2 unimog da Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne hareket etti.

Bir küme darbeci asker de Kandilli-Beykoz istikametine gitti. Okul önünden yaya olarak geçen kimi vatandaşları darbeci askerler derdest etti.

İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan’ın kolluk kuvvetlerine bulundukları noktaları muhafazaları, darbecilere direnç göstermeleri konusundaki talimatı üzerine Çengelköy Polis Merkezi Amirliğindeki misyonlu polisler, araçlarıyla karakolun kapısını kapatacak ve yolu kesecek formda park etti.

Köprüler tek taraflı trafiğe kapatıldı

Kuleli Askeri Lisesi Komutanlığından hareket eden askerler 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün Anadolu’dan Avrupa’ya gidiş tarafını tek taraflı trafiğe kapattı.

Anlam verilemeyen askeri hareketlilik, televizyon kanallarında haber oldu. Darbeci askerlerin idaresindeki uçaklar, kent üstünde alçak uçuş yaparak sonik patlamalarla halkı sindirmeye ve dışarı çıkmalarını engellemeye çalıştı.

Bir televizyon kanalına bağlanan devrin Başbakanı Binali Yıldırım, saat 23.10 sıralarında olayları “kalkışma” diye niteledi ve Türk ordusu içinde bir kümenin darbe teşebbüsünde bulunduğunu duyurdu.

Yıldırım’ın, açıklamaları üzerine başta toplumsal medya olmak üzere pek çok farklı kesim darbeye reaksiyon gösterdi.

Erdoğan’ın talimatıyla halk sokaklara döküldü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise saatler 00.24’ü gösterdiğinde CNN Türk kanalına bağlanarak yaptığı imajlı konuşmayla milleti, darbecilere karşı durmak üzere meydanlara çağırdı. Mescitlerden de sela okundu.

Çağrının akabinde 7’den 70’e İstanbul’un her semtinden vatandaşlar bayraklarla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kısıklı’daki konutunun önüne, Atatürk Havalimanı’na, Büyükşehir Belediyesine, Emniyet Müdürlüğü önüne ve Taksim Meydanı’nın da ortalarında bulunduğu alanlara koştu.

Tankla ezilerek şehit oldu

15 Şehitler Köprüsü’ne akın eden binlerce kişinin üzerine saat 01.40’da askerler tarafından ateş açıldı. Tankın da kullanıldığı ataklarda, ortalarında polis memurları Münür Alkan, Kemal Tosun ile reklamcı Erol Olçok ve oğlu Abdullah Tayyip Olçok’un da bulunduğu 34 kişi şehit oldu.

Kanlı gecenin akabinde bu köprünün ismi “15 Temmuz Şehitler Köprüsü” olarak değiştirildi.

Fatih Sultan Mehmet Köprüsünün Anadolu yakası giriş kısmında ise 2 kişi şehit olurken, Ümraniye Çakmak Köprüsü civarında bir vatandaş tankla ezilerek şehitlik mertebesine ulaştı.

İstanbul’da darbecilerin denetimindeki savaş uçakları saat 03.20 sularında köprü üzerinde ve çeşitli ilçelerde alçak uçuş yaparken FETÖ’cüler, F-16’lar ile sonik patlamalar gerçekleştirdi.

Bayrampaşa’daki Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğünü ele geçirmek gayesiyle Sultangazi Baştabya Kışlası’ndaki 66. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’ndan yola çıkan 17’si rütbeli 58 askerin teslim olun davetine polisler direndi. Takviyeye gelen halkla buradaki darbeciler püskürtülürken, bir vatandaş şehit oldu 16 kişi de yaralandı.

Vatandaşlar FETÖ’cü polis müdürünü tanktan çıkardı

Vatan Emniyet Müdürlüğü önüne ulaşan 67 darbeci asker de polisin ve halkın direnişi karşısında başarılı olamadı. İstanbul Emniyet Müdürlüğünü 4 tank ve bir sikorsky ile kuşatan darbeciler, zırhlı araçları çevreleyen vatandaşların da sayesinde polis tarafından gözaltına alındı.

Tanklardan birinin içinden vatandaşlarca çıkarılan ve darbeci askerlerle birlikte hareket ettiği anlaşılan 4. Sınıf Emniyet Müdürü Mithat Aynacı da yakalandı.

Vatan Caddesi’nde AK Parti Fatih İlçe Başkanlığı önünde meydana gelen olaylarda Mehmet Güder şehit oldu.

Darbecilerin Vatan Caddesi’ndeki işgal teşebbüsü muvaffakiyete ulaşmayınca buradaki halk, Saraçhane’deki İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) önüne akın etti. İBB önünde halkın üzerine ateş açan darbeciler, Prof. Dr. İlhan Varank’ın da ortalarında bulunduğu 14 kişiyi şehit etti.

Darbeciler etkisiz hale getirildi

İstanbul Valiliğini, Metris Kışlası’ndaki 47. Mekanize Motorlu Piyade Alay Komutanlığı’ndan çıkan 12’si rütbeli 90 asker işgal etti. Emniyet müdürü Cengiz Demircan 90 asker karşısında 9 polis oldukları için darbecileri oyalamaya çalışırken kimi askerler art kısımdaki caminin kapısını kırarak valilik binasına girdi. Birkaç emniyet grubu ve 4 Özel Harekat polisiyle valilik önünde bulunan emniyet güçlerinin sayısı artarken vatandaşların da dayanağıyla darbeciler etkisiz hale getirildi.

Valilikteki askerlere dayanak için tekrar Metris Kışlasından iki tankla yola çıkan 24 asker ise Haliç civarında polis ve halk tarafından etkisiz hale getirildi. Polis araçlarını ezerek ilerleyen askerler valiliğe varamadan durduruldu.

7 kişi şehit oldu

Darbecilerin gayelerinden biri de 3 bine yakın kameranın bulunduğu İBB’ye ilişkin Afet Uyum Merkezi (AKOM) oldu. Burayı ele geçirmek için Hasdal Kışlası’ndaki 6. Motorlu Piyade Alayından gelen askerler, server odalarına girerek sistemi engellemeye, kamera ve ekranları devre dışı bırakmaya çalıştı. Binayı kuşatan vatandaşların üzerine açılan ateş sonucu 6 kişi yaralandı.

Kağıthane’deki İBB Lojistik Dayanak Merkezi ve Arıcılar Mescidi de 6. Motorlu Piyade Alayından çıkan 28 asker tarafından ele geçirildi. Darbeci subaylar, buradaki görevlilere tüm birliklerin yemek muhtaçlığını karşılamaları buyruğunu verip, 10 bin kişilik 3 öğün yemek çıkarılmasını istedi.

Acıbadem Türk Telekom Bölge Müdürlüğüne gelen darbeci askerler de trafiği keserek etrafta toplananları uzaklaştırmaya çalıştı. Direnenlere maksat gözeterek ateş eden askerlerin kurşunlarından biri muhtar 7 kişi şehit oldu.

Sabaha karşı kışlalarına gönderildiler

Yalova’da kampta olan 70 Hava Harp Okulu öğrencisini takviye için iki otobüsle İstanbul’a getiren 3 subay ile iki er, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne gelmeden Kavacık’ta polis gruplarınca durduruldu. Cephanelikten öğrencilere verilmek üzere 20 sandık içinde 20 bin G3 tüfeği fişeğinin çıkartıldığı belirlendi.

47. Piyade Alayından tam teçhizatlı ve mühimmatlı olarak çıkan askerler 7 açık land ve 1 unimog araç ile 23.15’te AK Parti Vilayet Başkanlığı binasını işgal etti. Vatandaşlar, AK Partili birtakım belediye liderleri ile yöneticileri yalnız bırakmadı. Askerler sabaha gerçek olay yerine getirilen otobüslerle kışlalarına gönderildi.

Çengelköy’e geri çekilme kararı aldılar

Çengelköy Polis Merkezi Amirliğindeki vazifeli polisler, polis otolarıyla karakolun kapısını kapatacak ve yolu kesecek biçimde park ederek tertibat aldı.

Sıkıyönetim ilan edildiğini ileri sürerek yolun açılmasını isteyen darbecilere karşı esnaf, polisin yanında yer aldı. Ateş açan askerler, polis ve vatandaşın direnciyle başarısız olduklarını anlayınca saat 05.48’te geri çekilme kararı aldı. Buradaki olaylar sırasında da gazeteci Mustafa Cambaz’ın da ortalarında bulunduğu 7 kişi şehit oldu, 62 kişi yaralandı.

Kısıklı’ya akın ettiler

İstanbul’da darbe teşebbüsüne reaksiyon gösteren binlerce kişi de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konutunun bulunduğu Üsküdar Kısıklı’da toplandı.

O gecenin hafızalara kazınan imgelerinden birisi de burada yaşandı. Tankın iki defa üstünden geçtiği Sabri Ünal, olayı yalnızca bir kolundan yaralanarak atlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım’ın açıklamalarından sonra vatandaşlar Taksim Meydanı’nda da toplanmaya başladı. Taksim Cumhuriyet Anıtı etrafında denetimi sağlamaya çalışan askerler, halkın “kışlaya dönün” ihtarlarını dikkate almadı. Halka ve polislere ateş edildi. Burada 39 kişi yaralandı.

TRT binaları gaye alındı

Bir küme darbeci asker TRT Ulus yerleşkesi güvenlik görevlilerine, “Terör tehdidi var, binayı hızla boşaltın” diyerek binayı işgal etti. Saat 22.30 sıralarında TRT binası bahçesine helikopterler indi. Vatandaşların reaksiyonu sonuç verdi ve darbeci albay Hüseyin Ergezen’in de ortalarında bulunduğu 5 kişi sivil kıyafetler giyerek saat 06.00 sıralarında kaçtı, öbür darbeci askerler saat 07.45’te teslim oldu.

Darbecilerin gayesindeki bir öbür adres, Harbiye’deki TRT binasıydı. Hasdal Kışlası’ndan çıkan bir küme asker, binaya girerek güvenlik görevlilerine “Bomba ihbarı var” halinde palavra söyledi. Buradaki olaylar sırasında da 3 kişi şehit oldu, 50 kadar vatandaş yaralandı.

Komutanlarını kelepçeleyip hapsettiler

Darbe zıddı olan askerler de 15 Temmuz’da darbecilere karşı direniş gösterdi.

Harp Akademileri Kumandanı Korgeneral Tahir Bekiroğlu, buyruk subayları tarafından konutundan alınarak Hadımköy Askeri Cezaevine hapsedildi.

Tuzla’da Deniz Harp Okulu Kumandanı Tümamiral Mesut Özel, darbeci 9 subay tarafından, ağzı bantlanıp elleri kelepçeledikten sonra rütbeleri sökülerek, Maltepe Askeri Cezaevine konuldu. Deniz Harp Akademisi Kumandanı Tuğamiral Tayyar Ertem de darbeciler tarafından derdest edildi.

Dönemin 1. Ordu Kumandanı Orgeneral Ümit Dündar’ı gözaltına almaya çalışan darbeciler ise başarısız oldu.

Üst seviye subayların kaldığı Fenerbahçe Orduevine giden FETÖ’cü askerler, darbe zıddı tutum göstermeleri beklenen bir kısım generali, denetim altına almaya çalıştı.

İstanbul’a girişler kapandı

Kartal Köprüsü ve Samandıra gişeleri Anadolu’dan İstanbul’a girişleri durdurmak için Sancaktepe’deki 23. Motorlu Piyade Alayından çıkan 117 asker tarafından kapatıldı. Buralarda darbeye direnen 11 vatandaş yaralandı.

Mahmutbey ve Ispartakule gişeleri ise İstanbul’a Trakya tarafından girişleri engellemek için Sultangazi Baştabya Kışlası’ndaki 66. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’ndan 36 asker tarafından kapatıldı. Tuzla Orhanlı gişeleri ve Mehmetçik Vakfı’nda meydana gelen olaylarda da 6 kişi şehit oldu, 42 kişi yaralandı.

Esenler Eski Hal Yolu Edirne İstikameti ve İSTOÇ civarı TEM Otoyolu üzerinde meydana gelen olaylarda askerlere karşı koyan 5 kişi de tank tarafından ezilerek şehit edildi.

Sarıyer’deki Borsa İstanbul’u 15 asker işgal etti. Darbeciler burada polis memuru Mehmet Şevket Uzun ile Fatih Satır’ı şehit ederken, 46 kişiyi de yaraladı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Darbe teşebbüsünün üzerinden 7 yıl geçti! 15 Temmuz’da İstanbul’da yaşananlar

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Samsun Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin