Dünya Bankası: Personel dövizlerindeki artış yavaşlayacak

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
AA

Yurt dışına para kazanmak için gidenler emekçi olarak çalışarak yararlarını ülkelerindeki ailelerine döviz olarak gönderiyor.

Dünya Bankası, düşük ve orta gelirli ülkelere gönderilen personel dövizlerindeki artışın yavaşlamasının ve bu yıl yüzde 1,4 artarak 656 milyar dolar düzeyinde gerçekleşmesinin beklendiğini bildirdi.

Banka, göç ve kalkınmaya ait raporunu “İşçi Dövizleri Dirençli Kalmaya Devam Ediyor Lakin Yavaşlıyor” başlığıyla yayınladı.

İşçi dövizleri bir dış finansman

Raporda, ekonomik büyümenin yavaşladığı ve direkt yabancı yatırımların düştüğü koronavirüs sonrası devirde personel dövizlerinin bir dış finansman kaynağı olarak daha da değerli hale geldiği ve dirençli olduklarını kanıtladığı aktarıldı.

Düşük ve orta gelirli ülkelere gönderilen emekçi dövizleri arttı

Düşük ve orta gelirli ülkelere gönderilen personel dövizlerinin 2022’de yüzde 8 artarak 647 milyar dolara ulaştığı belirtilen raporda, bunun, beklenenden daha yüksek bir artış kaydettiği bildirildi.

Raporda, dünya genelinde yavaşlayan ekonomiler, enflasyon ve Ukrayna’daki savaş nedeniyle güçlü ekonomik görünüm göz önüne alındığında bu artışın dikkat cazip olduğu tabir edildi.

Dünya Bankası: Personel dövizlerindeki artış yavaşlayacak

Ekonomilerin yavaşlaması göçmenler için istihdamı ve fiyat artışlarını sınırlıyor

İşçi dövizlerindeki artışın dirençli kalmasına karşın yavaşlamasının beklendiğine işaret edilen raporda, 2023’te kaynak ülkelerde yavaşlayan ekonomik büyüme nedeniyle gönderilen emekçi dövizlerindeki artışın yüzde 1,4’e gerilemesinin ve 656 milyar dolar düzeyinde gerçekleşmesinin beklendiği kaydedildi.

Raporda, kaynak ülkelerdeki ekonomik faaliyetin yumuşamaya başlamasının göçmenler için istihdamı ve fiyat artışlarını sınırladığı tabir edildi.

Yavaşlama bilhassa Avrupa ve Orta Asya ile Güney Asya’da bekleniyor

Bankanın raporunda, bilhassa Avrupa ve Orta Asya ile Güney Asya olmak üzere personel dövizlerindeki artışın tüm bölgelerde yavaşlamasının beklendiği aktarıldı.

İşçi dövizi azalan ülkeler

Bölgelere nazaran gönderilen emekçi dövizlerinin 2022’de Doğu Asya ve Pasifik’te yüzde 0,7, Avrupa ve Orta Asya’da yüzde 19, Latin Amerika ve Karayipler’de yüzde 11,3, Güney Asya’da yüzde 12,2 ve Sahra Altı Afrika’da yüzde 6,1 arttığı belirtilen raporda, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde ise yüzde 3,8 azaldığı kaydedildi.

Geçen yıl en çok personel dövizi alan ülke Hindistan oldu

Raporda, 2022’de emekçi dövizi alan birinci beş ülkenin Hindistan (111 milyar dolar), Meksika (61 milyar dolar), Çin (51 milyar dolar), Filipinler (38 milyar dolar) ve Pakistan (30 milyar dolar) olduğu bildirildi.

Tacikistan’ın gelirinin yarısı yurt dışındaki işçiler

İşçi dövizlerinin gayrisafi yurtiçi hasıladaki (GSYH) en büyük hissesi aldığı ülkelerin ise Tacikistan (GSYH’nin yüzde 51’i), Tonga (yüzde 44), Lübnan (yüzde 35), Samoa (yüzde 34) ve Kırgızistan (yüzde 31) olduğu kaydedildi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Dünya Bankası: Personel dövizlerindeki artış yavaşlayacak

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Samsun Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin