Fahrettin Altun: Türkiye bugün istikrarlaştırıcı bir global aktördür

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
AA

Üsküdar Belediyesince tarihi hamamdan kütüphane ve kafeye dönüştürülen Kuzguncuk Nevmekan’ın açılışı gerçekleştirildi.

Kuzguncuk Nevmekan’ın açılışına Cumhurbaşkanlığı İrtibat Lideri Fahrettin Altun’da katıldı.

Açılışta konuşan Altun, Türkiye’nin yeni periyoduna vurgu yaptı.

Altun, “Artık karşımızda içe kapanan, kendi iç çelişkilerine boğulmuş, krizleriyle uğraşan bir Türkiye yok. Savlı, dışa açık bir Türkiye var. 20 yıldır ülkemiz gerçek manada bir istikrar adasıdır. Bölgesine istikrar ihraç eden, global alana barış ihraç eden bir güçtür.” dedi.

“Bugün tekrar kütüphane hüviyetine kavuşuyor”

Burada konuşan Altun, Kuzguncuk’taki Nevmekan’ın birinci olarak Şeyhülislam Ahmet Arif Hikmet tarafından 1855’te hamam olarak yaptırıldığını hatırlatarak, şunları söyledi:

Esas prestijiyle yeniden Arif Hikmet Efendi’nin Medine’de kurduğu kütüphaneyi finanse etmek üzere kurdurduğu bir hamam. Bugün yine kütüphane hüviyetine kavuşuyor. Bu son derece değerli bir tevafuk ve buna şahitlik etmek çok değerli.

“Tarihsel derinliğimiz bizim gücümüzdür”

Altun, güçlü milletlerin tarihlerini sahiplendiğini söz ederek, şöyle dedi:

Güçlü milletler, tarihlerinden güç alarak daha da tahkim olurlar. Zayıf düşürülmüş milletlerse tarihlerinden koparılmaya çalışılırlar, tarihleriyle ortalarına maniler konmaya çalışılır ki zayıf kalsınlar, sömürüye açık hale gelsinler.

Hamdolsun ülkemiz güçlendikçe, unutturulmaya çalışılan tarihimizi daha çok sahipleniyor, gücümüze güç katıyoruz. Tarihî derinliğimiz bizim gücümüzdür. Dünya tarihinde ortaya koyduğumuz muvaffakiyetler bizim gururumuz olduğu üzere bugün de yarın da neler yapacağımızın, neler yapabileceğimizin açık ve net kanıtıdır.

Fahrettin Altun

“Türkiye bugün istikrarlaştırıcı bir global aktördür “

Türkiye’nin bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde daha öz inançlı, daha argümanlı bir formda varlık gösterebilmesinin tarihine, tarihi derinliğine sahip çıkmasıyla ilgili olduğuna dikkati çeken Altun, Türkiye’nin Orta Doğu’nun farklı bölgelerinde, Kafkasya’da, Balkanlar’da kurucu bir aktör olarak varlık göstermesinin, oyun bozup oyun kurabilmesinin tarihi derinlikle ilgili olduğunu vurguladı.

Altun, Türkiye’nin tesirli bir bölgesel güç ve global bir oyuncu olduğuna vurgu yaparak, şunları kaydetti:

Artık karşımızda içe kapanan, kendi iç çelişkilerine boğulmuş, krizleriyle uğraşan bir Türkiye yok. Tezli, dışa açık bir Türkiye var. Bu güçlü ve tezli Türkiye temel prestijiyle dünyada hem istikrarın hem de barışın teminatı olma noktasında çok kıymetli bir performans ortaya koyuyor.

Günümüz Türkiye’sini bu manada istikrarlaştırıcı bir güç olarak tanım ediyorum. Türkiye bugün istikrarlaştırıcı bir global ve bölgesel aktördür. Sıkıntı bir çağda, çetin bir coğrafyada yaşıyoruz. Hem global manada ortaya çıkan krizler hem bölgemizde yaşanan tansiyonlar bizi önemli meydan okumalarla karşı karşıya bırakıyor.

Biz bu meydan okumalarla karşı karşıya kalsak da son 20 yıldır ülkemiz gerçek manada bir istikrar adasıdır. Bölgesine istikrar ihraç eden, global alana barış ihraç eden bir güçtür.

Fahrettin Altun

“Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak bu hakikat kriziyle yüzleşmek namına çok önemli bir çaba sarf ediyoruz”

Irkçılığın, İslam düşmanlığının, yabancı aksiliğinin Batı dünyası başta olmak üzere dünyanın farklı bölgelerinde giderek yükselişe geçtiğini tabir eden Altun, şunları söyledi:

İçinde yaşadığımız dünya hakikatin krize girdiği, hakikat krizine şahitlik eden bir dünyadır. Yeni medya teknolojileriyle ve bu teknolojileri yöneten kötücül aktörlerin marifetiyle ne yazık ki palavra sıradanlaşmış, gerçek ve hakikatin önüne geçmiştir.

Ve Türkiye olarak biz bu dezenformasyona, palavra bombardımanına dünyada en çok maruz kalan ülkelerden biriyiz. Lakin yalnızca biz değil, bütün dünya toplumları bugün prestijiyle ismine hakikat krizi dediğimiz bir krize maruz kalacak formda bir yeni gerçeklikle gayret ediyor.

Burada maalesef palavralar nitekim çok daha süratli bir biçimde yayılmakta ve bu, bireylerin haklarını, milletlerin güvenliklerini tehdit etmektedir. O nedenle biz, Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak bu hakikat kriziyle yüzleşmek namına çok önemli bir uğraş sarf ediyoruz.

“Türkiye, tez sahibi bir ülke olarak kendisine çizilen rolü oynamayı reddetmiş, kendi isim ve hesabına hareket etmiştir”

Türkiye’nin son 20 yıllık çabasının dünya tarafından yutulmama, dünyada ayakta kalma çabası olduğunu kaydeden Altun, şöyle dedi:

Türkiye, tez sahibi bir ülke olarak kendisine çizilen rolü oynamayı reddetmiş, kendi isim ve hesabına hareket etmiştir. Son 20-21 yıl bu manada çok önemli zorluklarla, meydan okumalarla geçmiştir. Türkiye, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde milletlerarası statükoya meydan okumuş ve bu milletlerarası statüko yerine global adaletin tesis edileceği bir dünya nizamı kurmak için çaba etmiştir.

“Batılı sömürge sistemi vardır”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Dünya 5’ten büyüktür. Daha adil bir dünya mümkündür” davetinin temel prestijiyle mevcut global adaletsizliğe karşı bir direniş daveti olduğunu söz eden Altun, şunları söyledi:

Bugün bir global adaletsizlik ortamı içindeyiz ve bu ortamın merkezinde Batılı sömürge sistemi vardır. Türkiye, bu Batılı sömürge sistemine karşı ayan beyan uğraş eden ve bu çabayı de kurumsallaştıran bir ülke pozisyonundadır. Bu istikametiyle de dünya mazlumlarının umududur.

Ne yazık ki bu global adaletsizlik bir yandan da bu Batılı sömürge sistemiyle işbirliğini kabul etmiş Batıcı seçkinlerin uğraşlarıyla de ayakta durmaktadır. Cumhurbaşkanımız, siyasi uğraşında hem bu Batılı sömürge sistemiyle hem de o sistemle işbirliği halindeki Batıcı seçkinlerle uğraş etmiştir.

Bu gayrette milletin takviyesiyle, milletin dirayetiyle muvaffakiyet elde etmiştir. ‘Erdoğan siyaseti nedir?’ diye soracak olursanız, ben açık ve net bir biçimde ‘Batıcı, Batılı bağımlılık sistemine, tertibine karşı direniştir’ derim.

Fahrettin Altun

“Türkiye’nin yürüyüşünü durdurmaya, önünü kesmeye çalıştılar”

Altun, son 21 yıllık süreçte demokratikleşme atakları ve vesayetin tasfiye edilmesiyle Türkiye’nin bu bağımlılık sisteminin dışına çıkarıldığını söyledi.

Uzun yıllar Batı’nın önüne koyduğu reçetelerle hareket eden Türkiye’nin bir noktadan itibaren artık IMF’nin, memleketler arası örgütlerin önüne koyduğu reçeteleri reddetmesi karşısında Batıcı bağımlılık, sömürge sisteminin elbette Türkiye’ye ‘Yolun açık’ demeyeceğini kaydeden Altun, şöyle dedi:

Onun yerine çeşitli yol ve tekniklerle Türkiye’nin yürüyüşünü durdurmaya, önünü kesmeye çalıştılar, hepimiz şahitlik ettik. Yalnızca son 10 yıla dönüp bakarsanız, bu tarafta türlü türlü usullerle sahiden Türkiye siyasetine müdahale çabaları olduğunu görürüz. Bu müdahaleler dış kaynaklı müdahalelerdir, dış kaynaklı ve içeriden ögelerin kullanılmasıyla hayata geçirilen müdahalelerdir.

“Güçlü siyasal liderlik bugünün belirsizliklerle dolu çağında en değerli imkandır”

Dünya siyaset sahnesine bakıldığında, bu global ortamda bir ülkenin sahip olabileceği en kıymetli imkanın güçlü siyasal liderlik olduğunu vurgulayan Altun, şunları tabir etti:

Cumhurbaşkanımızın bu manada varlığı Türkiye’nin memleketler arası alanda en kıymetli imkanlarından bir adedidir. Bugün Batı’da açık ve net bir biçimde söylemek gerekirse bir liderlik krizi olduğu bütün siyaset bilimcilerinin tespit ettiği bir gerçektir. Bugün Türkiye, güçlü siyasal liderliğiyle müspet ayrışan bir ülke pozisyonundadır.

Şayet Türkiye bu siyasal istikrara ve bu güçlü siyasal liderliğe sahip olmamış olsaydı, son periyotta global alanda yaşanan pandemi krizi, savaşlar ve gibisi krizler nedeniyle çok ağır maliyetler ödeyebilirdi.

“Türkiye Yüzyılı bu gayretin vizyon projesidir”

Cumhurbaşkanlığı İrtibat Lideri Altun, konuşmasına şöyle devam etti:

Yine bu milletlerarası konjonktürde, bugünün milletlerarası ortamında bir ülkenin tarihî derinliği o ülke için çok önemli bir kazanımdır. Ve alışılmış ki o tarihle aranızda gerçek bir bağ kurarsanız ve natürel ki o tarihe sırt çevirmezseniz. Türkiye bugün o tarihî derinliğinin farkında ve o tarihî birikimiyle, o tarihi zenginliğiyle bir arada o hafızasıyla memleketler arası alanda varlık göstermektedir.

Yine bugün bir ülke için milletlerarası alandaki en değerli imkanlardan bir tanesi beşeri sermayedir. Türkiye bugün bu dört imkana da sahiptir. Bizler devlet-millet birlikteliğiyle, özveriyle, uğraşla ülkemizi bu imkanları kullanarak daha da büyüteceğiz, daha da müreffeh, daha da güçlü bir hale getireceğiz.

Yürütülen dezenformasyonlar, tekrar dış güdümlü kara propagandalar asla bizleri yıldırmasın. Çünkü yürüttüğümüz bu çaba kutlu bir gayrettir. Yürüttüğümüz bu uğraş temel prestijiyle tarihî misyonumuzu icra ettiğimiz bir gayrettir. Haklı bir gayrettir ve halkımızın dayanağıyla yürütülen bir çabadır. Türkiye Yüzyılı bu gayretin vizyon projesidir.

Bu manada Türkiye’nin teknolojik atılımları, dış siyaset atılımları, kültürel atılımları, ulaşımdan sıhhate birçok alandaki atılımları tekrar demokratikleşme, insani diplomasi alanındaki atılımları bu bağlamda değerli sermayeleridir. Ve bu çerçevede inşallah daha müreffeh, daha güçlü, daha büyük bir Türkiye için, yeşil ve dijital kalkınma için, özgün modellik çabamızı sürdürmek için, global adalet uğraşımıza devam etmek için uğraş göstereceğiz.

“Cumhurbaşkanımız global adalet krizini çözmek için çaba etmektedir”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mesaisine bu gözle bakılması gerektiğini aktaran Altun, şunları söyledi:

Sayın Cumhurbaşkanımız hem ulusal alanda hem memleketler arası alanda gerçek manada bu uğraşla hem Türkiye’yi büyütmek hem de Türkiye’nin global alandaki aktifliğini artırmak ve tıpkı vakitte da global adalet krizini çözmek için uğraş etmektedir.

Bu, Türkiye’nin tıpkı vakitte gururudur. Sayın Cumhurbaşkanımızın çabası Türkiye’nin haklı uğraşıdır. Ve bu çaba başarılı epeyce sahiden dünya mazlumları sevinmektedir.

Fahrettin Altun

Yeni açılan kütüphaneye manalı hediye

Konuşmaların akabinde kurdele bölümü yapılarak, Nevmekan Kuzguncuk’un açılışı gerçekleştirildi. Altun, daha sonra Nevmekan’ı gezip, içeride sergilenen eserler hakkında bilgi aldı.

Bu ortada Altun, kütüphanenin açılışı münasebetiyle şahsi kütüphanesinden Şeyhülislam Ahmet Arif Hikmet Bey’e ilişkin iki değerli yapıtı getirdiğini kaydetti.

Altun, “Bir tanesi divanı, Arif Hikmet Bey’in Arapça, Türkçe ve Farsça şiirlerini ihtiva eden çok değerli bir eser. Başkası El-Ahkamü’l-Mer’iyye fi Arazi’l- Emiriyye. Bu eser de tıpkı formda kütüphanemizin kıymetli yapıtlarından olacaktır diye ümit ediyorum.” dedi.

Fahrettin Altun, daha sonra bu kitapları kütüphaneye konulması için Üsküdar Belediye Lideri Hilmi Türkmen’e teslim etti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Fahrettin Altun: Türkiye bugün istikrarlaştırıcı bir global aktördür

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Samsun Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin