Fahrettin Koca: Gri Kod denilebilecek erken ikaz sistemini getireceğiz

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
AA

Sağlıkta şiddetin önüne geçmek emeliyle yeni bir periyoda giriliyor.

“İkinci Beyaz Reform” periyodunda şiddet hareket planının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Bu kapsamda, İçişleri Bakanlığı ve Sıhhat Bakanlığınca ortak yürütülen beyaz kod öncesi bir orta ihtar ve ön haber sisteminin son kademeye geldiği tabir edildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Mardin ziyaretinde, İkinci Beyaz Islahat süreci, şiddete karşı “gri kod” uygulaması, “Telemedicine” olarak isimlendirilen uzaktan sıhhat sistemi üzere çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.

Hayata geçirilen Beyaz Islahat çalışmalarıyla kusurlu tıbbi uygulama nedeniyle sıhhat çalışanlarına açılan davalarda kasıt olmadıkça tazminatı devletin üstlenmesine karar verildi.

Bu kapsamda sıhhat çalışanlarının mali sıkıntılarının tahlili, sıhhatte şiddetin katalog kabahatler kapsamına alınması üzere birçok değerli düzenlemenin gerçekleştirildiğini anımsatan Koca, taban fiyat ile sabit fiyatın mahsuplaşmasının da ortadan kaldırıldığına dikkati çekti.

“Şiddetin sebeplerini ortadan kaldırmaya yönelik gayret içerisinde olacağız”

Koca, şunları tabir etti:

Önümüzdeki devirde daha çok sıhhatte şiddetin sebeplerini ortadan kaldırmaya yönelik efor içerisinde olacağız. Şiddet, çok taraflı sebepleri olan bir durum.

En kıymetli sebeplerden bir tanesi de çalışma ortamı. Çalışma ortamlarını her geçen gün daha nitelikli, hastamıza hizmet edebilir hale getirmek istiyoruz.

“Her geçen gün basamaklar ortası bir geçişi planlamak istiyoruz”

Bu kapsamda hekimlerin hastalara daha kaliteli vakit ayırabilmelerini sağlamak için 32 bin tıbbi işçi istihdam edildiğine dikkati çeken Koca, şunları söyledi:

Ayrıca hastanelere gelen hasta yükü fazla ve bunu azaltabilmek için de birinci basamağı güçlendirmek kaydıyla her geçen gün basamaklar ortası bir geçişi planlamak istiyoruz.

Hastanelerde erken ihtar sistemi “Gri Kod” devreye giriyor

Bu çerçevede hastanelerdeki güvenlik elamanlarının sayısını artırma planlamalarının olduğunu aktaran Koca, kelamlarını şöyle sürdürdü:

Ayrıca ‘Gri Kod’ denilebilecek, Beyaz Kod öncesi devreye girecek erken ikaz sistemi üzerinde çalışıyoruz. Bu öncü kodla bilhassa şiddet olma ihtimalinin düşünüldüğü durumlarda emniyet, hastanenin güvenlik vazifelileri ve hastane yönetimi haberdar edilecek. Bu süreçte hastanın hizmeti devam edecek.

Gri Kodla karakol şiddet riskinden haberdar edilecek ancak emniyet vazifelilerinin hastaneye gelişi Beyaz Kod verilmesi durumunda devreye girmiş olacak. Sistemle maksadımız şiddet yaşanmadan önüne geçilebilmesi, bunu bir öncül alarm sistemi olarak düşünebilirsiniz.

Şiddet hareketinde bulunan tekrar hastaneye gelirse “Gri Kod” ile izlenecek

Hastanelerde daha evvelki şiddet aksiyonlarından dolayı hakkında Beyaz yahut Gri Kod verilmiş şahıslara yönelik de birtakım uygulamaların sistemle geleceğini anlatan Koca, şöyle devam etti:

Daha evvel Gri Kod yahut Beyaz Kod verilmiş olan bir kişi, sonraki süreçte hastaneye geldiğinde o hasta için tekrar Gri Kod verilecek.

Yani bu hasta hizmetini alacak ancak güvenlik elemanlarının, yönetimin denetiminde, bilgisinde olacak. Böylece verilen hizmetin evvelce alınan tedbirle daha inançlı olması sağlanacak.

Uzaktan sıhhat sistemi “Telemedicine” evvel yaşlılar için başlatılacak

Yaşlıların kendilerinden sorumlu bir tabibe emanet edileceği Sağlıklı Yaş Alma Merkezlerinin (YAŞAM) sayısını artırmaya başladıklarını da vurgulayan Koca, uygulamaya 80 yaş üzeriyle başlandığını ancak ileriki süreçte 65 yaş üstüne de hizmet sunulmasının hedeflendiğini söyledi.

Hekim, hemşire, tıbbi sekreter ve teknikerin misyon yaptığı bu merkezlerde hastaların meskenlerinde ziyaret edileceğini, kimi rapor, reçete üzere süreçlerinin de hastaneye gelmelerine gerek kalmadan uzaktan online sistem aracılığıyla çözüleceğini anlatan Koca, bu çerçevede hastaların hastaneye gitmesine gerek kalmadan kimi süreçlerinin online sistemle gerçekleştirilebilmesine imkan sağlayacak “Telemedicine” uygulamasını başlatacaklarına işaret etti.

“İlk sefer başlayacak”

Bakan Koca, “Telemedicine sistemini hem aile hekimliklerinde hem de hastanelerdeki poliklinik süreçlerinde devreye almak istiyoruz. Sistem öncelikle Sağlıklı Yaş Alma Merkezlerimizde birinci kere başlayacak.” açıklamasında bulundu.

“MHRS randevularıyla ilgili birtakım branşlarda meselelerimiz kısmen sürüyor”

Merkezi Doktor Randevu Sisteminde (MHRS) randevu meselelerinin önüne geçmek gayesiyle yeni uygulamaların başlatıldığını ve bunların aşikâr bir oranda sonuç verdiğini vurgulayan Bakan Koca, şu bilgileri verdi:

MHRS randevularıyla ilgili bilhassa birtakım branşlarda problemlerimiz kısmen devam ediyor. Cildiye, plastik cerrahi, göz, Kulak Burun Boğaz (KBB) üzere branşlarda yer yer meseleler yaşıyoruz. Bunu yeri geldiğinde mesai sonrası uygulamalar, yeri geldiğinde doktor desteği yaparak çözme gayreti içerisindeyiz.

Uzaktan sıhhat hizmeti Telemedicine üzere sıhhat hizmetleriyle de bilhassa kronik hasta kümesinin birtakım süreçlerini hastaneye gelmelerine gerek olmadan gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz. Kronik hastalar içinde toplamda yüzde 22 oranındaki hastamız, rapor, reçete yahut tetkik için hastanelere müracaat ediyor.

O müracaatları hastaneye gelmelerine gerek olmadan, online çözmemiz mümkün olabilir. Hasebiyle bu noktalarda oluşan hasta yükünü daha da azaltarak MHRS meselesini biraz daha çözmek istiyoruz.

Depremzedelerin protez ihtiyaçları

Sağlık Bakanı Koca, 6 Şubat’taki Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin akabinde ampütasyon geçiren bireylerin protez gereksinimlerine ait soru üzerine de bu mevzuda Cumhurbaşkanlığınca bir kararname yayımlandığını anımsattı.

Bu çerçevede Bakanlıkça belirlenen merkezlerde rastgele bir maliyet ögesi gözetmeden, ithal olanlar da dahil hastalara en uygun protez uygulamalarının yapıldığına dikkati çeken Koca, şöyle konuştu:

Bu mevzuda Bakanlığımız zelzele bölgeleri, İstanbul ve Ankara’da toplam 19 merkez belirledi. Bu merkezlerde dünyanın rastgele bir ülkesindeki protez de olabilir kâfi ki hastamız için en uygun protez olsun uygulanıyor.

Cumhurbaşkanımız bunu bir kararnameyle yayımladı. Maddi rastgele bir kısıtlama kelam konusu değil en uygun protezi takmak üzere bu 19 merkez karar veriyor.

Şu ana kadar 157 protezin uygulaması yapıldı, toplam 600’e yakın protez uygulanacak. Bu manada merkezlerimiz çalışmalarına devam ediyor. Protez hem rehabilitasyon hem de uygunlaştırma süreçleri olan bir yaklaşım.

Bu nedenle merkezlerin rehabilitasyon, fizik tedavi boyutuyla da güçlü olmaları gerekiyor. Biz bu merkezleri bu boyutuyla güçlendirdik. O manada bir sorun yok, yakinen takip ediyoruz.

“Sağlık meselelerini yerinde görüp çözmek için kent buluşmaları yapıyoruz”

Türkiye’nin dört bir yanında bir müddettir “şehir buluşmaları” gerçekleştirdiklerine de değinen Bakan Koca, “Bu ziyaretlerle sıhhat problemlerimizi yerinde görmek, sıhhat çalışanlarımızla meselelerini birlikte pahalandırmak ve varsa sorunları onları yerinde çözmeyi amaçlıyoruz.” formunda konuştu.

“Mardin’in önümüzdeki 40 yıllık sıhhat meselesini bitirmiş olacağız”

Koca, dün Mardin’deki temaslarını da anımsatarak, inşaatı süren 750 yataklı Mardin Kent Hastanesi’nin 1,5 yıl içinde tamamlanmasının hedeflendiğini, bu projeyle hastaların öteki ile sevkinin önlenmesini ve Mardin’i bir sıhhat üssü haline getirmeyi planladıklarını bildirdi.

Ayrıca poliklinik hizmetleri başlayan Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yeni ek binasıyla birlikte bütün ünitelerinin devreye alınacağını, Kızıltepe’deki ek hizmet binasının da yıl sonuna gerçek biteceğini aktaran Koca, “Bu manada Mardin’in önümüzdeki 40 yıllık sıhhat sıkıntısını bitirmiş olacağız.” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Fahrettin Koca: Gri Kod denilebilecek erken ikaz sistemini getireceğiz

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Samsun Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin