İngiltere’deki sahaflarda Osmanlı’yı ve İslam dünyasını anlatan tarihi evraklar bulunuyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
AA

Dünyaya açılmak için İngiltere’nin ve dünyanın farklı yerlerinden kitaplarını satmak hedefiyle başşehir Londra’daki “İlkler: Londra Az Kitaplar Fuarı (Firsts: London’s Rare Book Fair)”na gelen sahaflar, AA muhabirinin sorularını yanıtlayarak ellerindeki İslam dünyası ve Osmanlı’ya ait yapıtları tanıttı.

Hz.Muhammed’in hayatını anlatan kitap ve birinci İngilizce Kur’an-ı Kerim dikkat çekiyor

Londra’nın kuzeyindeki Much Hadham’da bulunan sahaflardan H.M. Fletcher’ın sahibi Keith Fletcher, 1902’de dedesinin kurduğu sahaf dükkanının üçüncü nesil işletmecisi olduğunu söyledi.

Dünyanın dört bir yanından topladıkları tarihi kitaplar ortasında İslam dünyasına ait değerli yapıtları bulunduran Fletcher’ın koleksiyonu içinde en dikkati çekenler, Hz. Muhammed’in hayatını anlatan fotoğraflı kitap ile birinci İngilizce Kur’an-ı Kerim.

Kur’an-ı Kerim’in birinci İngilizce tercümesi

Hollanda’nın başşehri Amsterdam’daki ve Londra’daki matbaalarda 1600’lerde basılmış iki yapıtı tanıtan Fletcher’ın koleksiyonunda “Muhammed’in Kur’an’ı” ismini taşıyan birinci İngilizce Kur’an-ı Kerim’in bir kopyası bulunuyor.

Eserin Arapçadan Fransızcaya, oradan da İngilizceye çevrildiğini anlatan Fletcher, “(Bu kitap) Kur’an-ı Kerim’in birinci İngilizce çevirisi olma özelliğini taşıyor.” dedi.

Eserin cep uzunluğu da olmak üzere iki uzunlukta basıldığını söyleyen Fletcher, iki kitabın da çok ender olduğunu vurgulayarak “1649’da Londra’da basılmış. Muhtemelen birinci baskıda 200 kopyası basılmış. Birçok ziyan gördü ya da yok oldu ve günümüzde çok bulunan kitaplardan değil.” diye konuştu.

Hz. Muhammed’in hayatını anlatan fotoğraflı kitabın fiyatı 16 bin lira

Fletcher’ın elinde bulunan bir öteki ender eser ise Hz. Muhammed’in hayatını anlatan 1698 tarihli Fransızca fotoğraflı kitap. Hz. Muhammed’i gösteren insan tasvirlerinin de bulunduğu kitabı anlatan Fletcher şunları söyledi:

“Birçok Fransızca kitapta olduğu üzere o devirde Amsterdam’da basılmış. Çizimlerin kime ilişkin olduğunu bilemiyoruz. Cildi deri kaplama fakat 1800’lerde yine yapılmış. Bu iki kitabı da tahminen 40 yıldır stokumuzda tutuyoruz. Dedem vaktinden değilse de babamın vaktinden beri bizde. Kur’an-ı Kerim’i 2 bin 750 sterline (yaklaşık 82 bin lira), Hz. Muhammed’in hayatını ise 540 sterline (yaklaşık 16 bin lira) satıyoruz.”

Osmanlı-Rus Savaşı’nın kroniklerinde İstanbul görünümleri da var zeybekler de

Londra merkezli PY Rare Books’un sahibi Pierre-Yves Guillemet’in koleksiyonunda ise çoğunlukla İngiliz müellif ve şair William Shakespeare’in Romeo ve Juliet isimli yapıtının Rusya’da kullanılan farklı lokal lisanlardaki birinci çevirilerinin yanı sıra Rus Çarlığı’na ve bölge ülkelerine ait yayınlar bulunuyor.

Rusça ya da farklı lisanlarda Rus Çarlığı’ndaki milletlere ait hazırlanan kitaplar ortasında ülkedeki Müslümanları anlatan çizimler, coğrafik ve kültürel bilgileri içeren yayınlar ve haritalar da var.

Guillemet’in elindeki en dikkati cazip eser ise 93 Harbi olarak bilinen 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşını anlatan fotoğraflı kronikler. İki ciltten oluşan 1878 basımı kroniklerde sırf savaş değil, periyodun Osmanlısı’na ait ayrıntılar da mevcut.

İstanbul başta olmak üzere devrin Türk kentlerine ait görüntü çizimlerinin yer aldığı kroniklerde o yıllardaki Osmanlı Sultanı 2. Abdülhamit, Osmanlı kumandanları, Türk askerleri ve “milisler” olarak belirtilen zeybeklere ilişkin portreler ve fotoğraflar de görülüyor.

Guillemet’e nazaran savaşın iki tarafına ilişkin birçok ayrıntının bulunduğu kroniklerde savaşı sona erdiren Ayastefanos Antlaşması’nın imzalanma anına, Karadeniz kentlerine ve savaştan kesitlere ait birçok fotoğraf yer alıyor.

PY Rare Books, iki ciltlik yapıtı 6 bin 750 sterline (yaklaşık 200 bin lira) satıyor.

Osmanlı’dan “hac nasıl yapılır” kılavuzu

Merkezi Avusturya’da bulunan Antiquariat Inlibris ise kitaplarını satmak için Londra’daki Birinciler: Londra Az Kitaplar Fuarı’nı tercih eden bir sahaf.

Başkent Viyana’da 1883’te açılan sahafta Osmanlı’ya ait pek çok kitap ile fermanlar, mektuplar, fotoğraflar ve sertifikalar bulunuyor.

Antiquariat Inlibris’ten Christopher Frey satışa çıkardıkları eserler ortasında, az olması ve bugüne dek sağlam ulaşmasıyla dikkati çeken bir hac kılavuzu ve hacılık sertifikası bulunduğunu kaydetti.

“Çok kıymetli ve işlemeli bir doküman. Hac yaptıktan sonra hacılara verilen bir sertifika.” diyen Frey, 1722 yılına tarihlenen dokümanın, bir anı olmanın yanında resmi evrak olma özelliği taşıdığını da anlattı.

Rulo halindeki evrakta farklı çerçeveler içinde haccın kısımları anlatılıyor. Fotoğraflı talimatlarla haccın nasıl yapılacağının anlatıldığı dokümanın alt kısmında ise doküman sahibinin haccını ya da umresini tamamladığına ait bilgi ile şahitlerin imzaları da bulunuyor.

Belgede devrin Mescid-i Haram’ı ve Kabe, Hacer-ül Esved taşı, zemzem kuyuları, Safa ve Merve dorukları, şeytan taşlama öncesi toplanılan Müzdelife, Arafat zirvesi, Medine’deki Mescid-i Nebevi ile Kuba mescidi ile Kudüs’teki Kubbetüs Sahra üzere dini değere sahip yapılar ve yerler görülebiliyor.

Frey’in tanıttığı bir öteki eser ise Hicaz Demiryolu inşaatında çalışmış Fransız arkeolog ve mühendis Paul Gaudin’e ilişkin Osmanlı atlası. Güney Ege dışında periyodun tüm Osmanlı topraklarını gösteren Almanca atlas, 1890 tarihli.

Paris’teki Louvre Müzesi’nin de değerli bağışçılarından olan Gaudin’in atlasında devrin Anadolu kentlerinin Batılılarca bilinen isimleri ile Türkçe isimlerinin yanı sıra demir yolu istasyonları ve rotaları da görülüyor.

Antiquariat Inlibris, Osmanlı atlasını 12 bin avroya (Yaklaşık 320 bin lira), hac evrakını ise 3 bin 500 avroya (Yaklaşık 90 bin lira) satıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İngiltere’deki sahaflarda Osmanlı’yı ve İslam dünyasını anlatan tarihi evraklar bulunuyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Samsun Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin