İstanbul genelinde yabancılara oturum müsaadesi yasağı getirildi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Emniyet ve jandarma her yerde kaçak göçmenlerin peşinde.

Art arda operasyonlar yapılırken kontroller de sıklaştırıldı.

Caddelerde, orta sokaklarda ve alışveriş merkezlerinde nerede bir kaçak göçmen bulunuyorsa gözaltına alınıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bildirisi vermişti

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz hafta NATO Doruğu dönüşü yaptığı açıklamada sistemsiz göçmenlerle çaba bildirisi vermişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Vatandaşlarımız sistemsiz göçmenler konusundaki değişikliği kısa müddette hissedecek.” vurgusu yapmıştı.

Mücadele sıklaştırıldı

Bu çerçevede atılan adımlar ise sıklaştırıldı.

İstanbul’un 39 ilçesi adeta göçmenlere kapatıldı.

Cumhurbaşkanlığı’nın 2022 yılı bilgilerine nazaran Türkiye’de 5 milyon 400 bin yabancı asıllı şahıs yaşıyor.

İstanbul genelinde yabancılara oturum müsaadesi durduruldu

1 milyon 294 bin yabancıyla başı çeken İstanbul’da her geçen gün artan göç dalgası ve meselelerine yönelik tahlil çalışmaları sürerken, alınan yeni kararla artık mecburî haller dışında yabancı asıllı şahıslara “oturum” izni durduruldu.

Resmi nüfusu 15 milyon 908 bin, dinamik nüfusu ise 20 milyon olarak varsayım edilen mega kentte Ekim 2022 itibariyle İçişleri Bakanlığı’nca 10 ilçede uygulamaya konulan yabancı şahıslara oturum müsaadesi verilmemesi uygulaması, geçtiğimiz Mart ayında bakanlıkça 39 ilçeye kaydırıldı.

İkamet müsaadeleri ikinci bir karara kadar verilmeyecek

Can güvenliği, sıhhat, eğitim ve milletlerarası ticaretten kaynaklı hak üzere zarurî hallerin haricinde oturum müsaadesinin durdurulduğu mega kentte, 7 Ekim 2022 tarihinde bakanlıkça alınan kararla yabancılara ikamet müsaadeleri ikinci bir karara kadar verilmeyecek.

Resmi nüfusunun yaklaşık 8’de birinin (2 milyon 174 bin 766) kendi kütüğüne kayıtlı olduğu İstanbul’da, gayrimenkul edinimiyle vatandaşlık kazanan yabancıların haricinde Vilayet Göç İdaresi’nin bir yıl evvelki sayılarına nazaran kentte yaşayan 1 milyon 294 bin 124 yabancı asıllı insan da nüfusun yüzde 8’ine tekamül ediyor.

Suriyeliler başı çekiyor

İstanbul’un yabancı nüfusu içerisinde tekrar resmi sayılara nazaran 535 bin 25 bireyle Suriyeliler başı çekiyor.

Seyreltme siyaseti sürüyor

Son 2 hafta içerisinde çoğunluğu Suriyeli 5 binin üzerinde sistemsiz göçmeni yakalayıp geri gönderme merkezlerine gönderen İstanbul polisinin, kaçak göçmen şebekelerine yönelik operasyonları sürüyor.

Resmi sayılara nazaran 5 milyon 400 bin, gayri resmi sayılara nazaran ise 7 milyona yakın yabancı asıllı insanın yaşadığı Türkiye’de, son devirlerde yaşanan yerli yabancı çatışmaları ile gettolaşmanın önüne geçmek içinse İçişleri Bakanlığı’nca geçtiğimiz yıl yürürlüğe sokulan “seyreltme politikası” doğrultusundaki çalışmalar da devam ediyor.

Ev kiralayanlara da ceza

İstanbul’da kaçak ve yasa dışı biçimde mesken kiraya verenlerle, kaçak göçmen barındıran otel ve kuruluşlara yönelik para ve mühürleme cezasının yanı sıra mahpus cezaları da başladı.

Bu yıl başından itibaren yapılan çalışmalarda kontratsız ve yasadışı halde 15 günün altında günübirlik ve haftalık olarak kaçak göçmenlere mesken kiraya veren ve barındıran şahıslara yönelik yapılan 29 farklı operasyonda gözaltına alınan 51 şahıstan her bir şahsa 26 bin 750 lira para cezası uygulandı.

Aynı hatası 3 sefer üst üste işlemeleri halinde otelleri için ruhsat iptali, meskenleri için ise süresiz mühürleme cezası uygulanacak olan bu 51 şahıstan 4’ü tutuklanırken 6’sı hakkında isimli denetim uygulandı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İstanbul genelinde yabancılara oturum müsaadesi yasağı getirildi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Samsun Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin