Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır: 2032’ye kadar Togg, 1 milyon araç üretecek

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
İHA

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Bakanlık Binası Konferans Salonu’nde basın mensupları ile tanışma toplantısı gerçekleştirdi.

Bakan Kacır, toplantıda kesim muhabirlerinin sorularını yanıtladı.

Togg’un üretilmesinde, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin katkısı olduğuna vurgu yapan Kacır, şunları söyledi:

Togg üzerinde Hazine ve Maliye Bakanlığımızla çok ağır çalıştık, hem bu elektrikli araçlara ait ÖTV düzenlemelerinin, natürel bunlar bütün markalara nihayetinde uygulanıyor ancak asıl olan mobilitede otomotivde bizim elektrikli araçlara geçişimizin süratli olması. O düzenlemelerde elektrikli araçların desteklenmesine dönük çalışmaları birlikte yürüttük.

Hem birinci sefer bir sivil projeye kamu alım garantisi sunduk aslında, savunma sanayiinde bu çok yaygın ve Türkiye’de bugünlere gelmesinde savunma endüstrinin bu alım garantileri çok büyük bir rol oynadı. Yani çok yüksek ölçekli riskler taşıyan, büyük ölçekli Ar-Ge yatırımları gerektiren işlerde kamunun yatırımcıya sunduğu garantiler, alım garantileri o işlerin oldurulması ismine bugüne kadar çok âlâ sonuçlar verdi savunma sanayiinde.

“2032’ye kadar Togg, 1 milyon araç üretecek”

Togg projesi ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndaki bir yatırıma kamu alım garantisini Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın dayanağıyla sunduklarının bilgisini veren Kacır, Togg’da gayenin 2032’ye kadar 1 milyon araç üretimi olduğunu söyledi:

Bir çalışma yaptık kamunun araç gereksinimiyle ilgili, 15 yıllık aslında bir projeksiyon yaptık ve bu gereksinimin bir kısmının yerli marka, ulusal marka, hem de yeni jenerasyon, çevreci, sıfır emisyonlu, elektrikli arabayla, Togg’la karşılanmasını planladık, 30 bin araçlık bir alım garantisi verdik. Bir tarafıyla çok büyük bir dayanak alım garantisi, ancak bir yandan da hala özel dal yatırımcısının muvaffakiyet zorunluluğunun kendi üzerinde kaldığı bir model, zira nihayetinde bu periyotta, yani bizim kamu olarak 30 bin araç alacağımız bu periyotta 2032’ye kadar Togg, 1 milyon araç üretecek.

Yani aslında üreteceği araçların yüzde 97’sini piyasaya satacak, yüzde 3’ünü biz kamu olarak almış olacağız. Lakin olağan o 30 bin araçlık alım garantisi Togg’un finansman imkânlarına çok önemli katkı sundu.

“Elektrikli araç şarj istasyonu mevzuatı sayesinde şarj istasyonları çok süratli artıyor”

Kacır, Güç Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ve Güç ve Alışılmış Kaynaklar Bakanlığı ile elektrikli araç şarj istasyonları üzerinde yeni jenerasyon bir mevzuat çerçevesi oluşturduklarını hatırlatarak, şu değerlendirmelerde bulundu:

Bu sayede olağan şarj istasyonları çok süratli artıyor, ben de sayıları yakından takip ediyorum. Biz bir takviye programı da yayımladık, Türkiye’de 50’ye yakın bölge kurduk, bu bölgelerde ilçe seviyesinde amaçlar belirledik. Bilhassa süratli şarj istasyonlarının kamuoyuna açık olarak kurulması, herkesin yararlanabileceği biçimde işletilmesi çok kıymetli. Bu süratli şarj istasyonlarına ait bir dayanak programı başlattık Sanayi Teknoloji Bakanlığı olarak ve 81 ilin tamamında süratli şarj istasyonları kurulmasını hedefledik.

Bugüne denk şu anda herhalde bini geçtik, ben tam sayıya da müsaadenizle bakmış olayım. Evet, bin 662 soket, bu bine yakın istasyon demek aslında, bir istasyonda bazen 2 soket oluyor, bazen tek soket oluyor ve neredeyse 81 ilin tamamına şu anda yayılmış durumda.

“2023 sonu prestijiyle 81 ilin tamamına kurulacak”

Bakan Kacır, kelam konusu programla bin 571 istasyon kurulacağını belirterek projenin tamamlanması ile tespit ettikleri ilçelere kadar tüm şehirlerarası yollarda şarj istasyonlarının kurulmuş olacağını lisana getirdi.

Kacır, şarj istasyonlarının 2023 sonu prestijiyle 81 ilin tamamına yaygınlaşmış olacağını aktararak, “Tabii trafiğin ağır olduğu, kullanımın ağır olacağı öngörülen yerlere esasen yatırımcılar direkt kendilerinden yatırım yapmak istiyorlar. Biz paketleri oluştururken trafiğin çok ağır olduğu ve direkt yatırımcı talebi bulunan yerlerle trafiğin o kadar ağır olmadığı ve tahminen tüketici talebinin 1-2 yıl içerisinde yeşermeye başlayacağı yerleri tıpkı paketlere koyduk.” dedi.

“Bu yıl elektrikli araç satışları 40 binlere yaklaşacak”

Elektrikli araç satışının geçtiğimiz 3 yıl boyunca her yıl 2 katına çıktığı bilgisini veren Kacır, şunları söyledi:

Yani bu yıl doğal Togg’la birlikte bu yükseliş daha radikal olacak. Zira Togg yıl sonuna kadar 20 bin araç aslında bu ön satış kapsamında piyasaya sürmüş olacak. Muhtemelen 20 bin de başka markaların toplam satışı olacak diye öngörüyoruz. Münasebetiyle bu yıl elektrikli araç satışları 40 binlere yaklaşacak, bu bu türlü bakılınca geçen yılki sayı tam aklıma değil, lakin toplam sayı 10 binin altındaydı.

Dolayısıyla o iki kat iki kat yükselişimiz bu yıl daha da ivmelenmiş olacak ve bu türlü devam edecek. Zira Togg’un da yıldan yıla satış hacimleri yeniden katlanarak artacak, yani 175 bine 4-5 yıl içinde Togg’un erişmesini öngörüyoruz, tabi tamamı iç pazar olmaz, bilhassa Avrupa pazarı Togg’un ihracat amacı taşıdığı bir pazar.

Kacır, Togg’un bugüne kadar 800’den fazla aracı yollara çıkardığını söyledi.

“BAE, Suudi Arabistan ve Katar’a Togg armağan edeceğiz”

Togg’un, Azerbaycan ve Özbekistan’ın akabinde hangi ülkelere armağan edileceği sorusu üzerine Kacır, şu sözleri kullandı:

Malum Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) son Şampiyonlar Ligi finali vesilesiyle geldiklerinde Devlet Liderine Togg ikramını arz etmiştik Cumhurbaşkanımızın huzurlarında. Artık o ikramları inşallah önümüzdeki hafta götüreceğiz, lakin malum Körfez gezisi 3 ülke, inşallah 3 ülkeye de Togg ikram edilecek, yani Suudi Arabistan’a ve Katar’a da armağan edilmiş olacak.

Tabii Türk Devletleri Teşkilatı’ndaki başka üye ülkeler de inşallah önümüzdeki periyotta bizim için ikram edeceğimiz, Togg’u ikram edeceğimiz öteki adresler olacak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır: 2032’ye kadar Togg, 1 milyon araç üretecek

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Samsun Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin