Şenol Güneş: Halil Dervişoğlu, Beşiktaş’ı kullandı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeni dönem hazırlıklarını Almanya’nın Grassau kentinde devam ettiren Beşiktaş’ta teknik yönetici Şenol Güneş, idman öncesi basın mensuplarıyla sohbet toplantısı gerçekleştirdi.

“Defansta en sağlam oyuncu o”

Deneyimli çalıştırıcı, Roman Saiss’in durumu hakkında konuşarak, şunları söyledi:

Defansta en muteber en yetenekli oyuncu o. Zati onu oynattık. Oynuyordu, ‘ayağım ağrıdı 2-3 gün dinleneyim’ dedi, tamam dedik. Redmond’ınki daha farklı sözleşmen bitti gidebilir. İki oyuncunun kalmasını da istiyorum. İkisi de benim oyuncum değil Saiss benim oyuncum. Yeterli oyuncu lakin sorun oynayıp oynamaması. Oynamasını engelleyen bir durum yok. Burada Gomez de oynamadı Cenk de oynamadı. Saiss anlaştığı kadroyla gitsin oynasın ancak kulüp mağdur olmasın. Montero özverili çalışıyor. Montero’yu niçin örnek verdim. Her an gidebilecek bir oyuncu o da bunu biliyor lakin buna karşın idmana çıkıp işini en düzgün formda yapmaya çalışıyor. Montero bu türlü çalışıyor da kalması gereken gereksinimi olan adam ‘gideceğim’ diyorsa bu karşıt.

“Maç performansını yakalaması lazım”

Başarılı futbolcu Rachid Ghezzal ile ilgili de konuşan Güneş, Cezayirli oyuncunun maç performansını yakalaması gerektiğinin altını çizerek, şu değerlendirmeyi yaptı:

Maç performansını yakalaması lazım. Egzersizlerde zorluyor, yoruyor. Onun için muhtaçlığı var. Bizim de muhtaçlığımız var. Beşiktaş geçen sene az kullandı. Benden evvel de çok az oynamıştı.

“Amartey’i tercih ettik”

Şenol Güneş, Fransa Ligue 1 ekiplerinden Lens’te forma giyen Kamerunlu oyuncu Jean Onana ve Ganalı stoper Daniel Amartey ortasında Amartey’i tercihi edebileceklerini lisana getirerek, şu formda konuştu:

Bitmeyen oyuncuyu konuşmanın manası yok. O kadar oyuncu yazıldı ki ben esasen size konuşuyorum, bâtın gizlim yok. Afrikalı mümkünse az oyuncu lakin mecbur kalırsak ve bize yarıyorsa alacağız. Onana ve o tip oyuncu, Amartey de hem stoper hem oraya düşündük. İkisinden biri tercih edildiği vakit Amartey’i tercih ettik. Hem Gana Ulusal Takımı’nda oynadı hem de gelmek istediğini söyledi. Sonrasında gelişmeler ne oldu bilmiyorum

“Lyanco’yu alsaydık çok öteki şey konuşacaktık”

Şenol Güneş, orta transfer devrinde gruptan ayrılan Josef de Souza profilinde bir futbolcu bulmanın sıkıntı olduğunu vurgulayarak, şu sözlere yer verdi:

Lyanco’yu alsaydık çok öbür şey konuşacaktık. Lyanco’yu alabilirsen alacaksın, transfer bu türlü bir şey, pazarlık. Amartey, daha diğer ekonomik tarafı da olumlu. Sağ stoper oynadı daha evvel de orta saha oynadı. Ortaya oyuncu alırken alacağımız oyuncuya nazaran kimi şeyleri değiştirebiliriz. Amartey, Lyanco, Onana, Ortega yahut öteki oyuncular hepsine bakıyorsun fakat garantisi yok. İsimler çok. İsimlerden konuşulan aşikâr aslında. Geçen sene 22-23 yaşında bir çocuk vardı geçen sene alamamıştık. Alabilirsek pazarlıkla alırız. Orta alanda Amir, Salih, Gedson var. Amir, Salih ve Gedson’a defansif tarafı yeterli olan bir oyuncu dedik. Amartey olabilir. Olmadı, Onana’yı alabilirsek âlâ olur. Josef tipinde bir oyuncu bulmak güç. Hem yaş hem oyuncu olarak bulursak bir olacak. Hamleye dönük Gedson ve Salih’in yanına birini yahut 2’li yahut 4’lü orta alanda santrfora yakın gole giden bir oyuncu düşünüyoruz. Redmond gelseydi bir tane oyuncu ile gençlerden tamamlarsın lakin artık Redmond yok, Ghezzal toparlayamadı Cenk de sakatsa bir Muleka kalıyor.

“Pazarlık yaparsa olmaz”

İsmi bir devir Beşiktaş ile anılan Halil Dervişoğlu ile ilgili de konuşan Şenol Güneş, şu sözleri kullandı:

Halil, kulübüne Beşiktaş ismini kullanıp gerisinden pazarlık yaparsa olmaz. İnancım sarsılırsa herkese soğuk bakarım.

“Bizden gittiği anda gitti diye düşünüyorum”

Beşiktaş Kulübü’ne, kulüpten ayrılıp ayrılmayacağı istikametinde haber vermesi beklenen Redmond ile ilgili konuşan Güneş, şu değerlendirmeyi yaptı:

Redmond, ‘bana hiçbir hoca inanç vermedi’ dedi. E ben inanç verdim. Gelmezse hiçbir şey demem. Bizden gittiği anda gitti diye düşünüyorum. Öteki kulüple pazarlık yapmıştır diye düşünüyorum. ‘Ben haber vereceğim’ diyor. Geldiği vakit da bu sefer eskisi üzere vermeyeceğim. 1 veriyorsam 500 veririm. Redmond’ın yokluğunda Beşiktaş yok muydu? Redmond’ı istemiyorum demek değil, istemek diğer teslim olmak öbür. Her oyuncu bedelli lakin kulüp hepsinden kıymetli. Bunu anlatamadıktan sonra çok güç. Kulübün 1 lirasını hesaplıyoruz kendimize nazaran.

“2 oyuncu halledilmesi gerekiyordu”

2 oyuncu transferinde başarılı olamadıklarını aktaran Şenol Güneş, şu açıklamayı yaptı:

Her şeyin tahlili var. Transfer olmayabilir olması için uğraşacaksın. Kulüp elinden geleni yapıyor. Geç kalmalar olur. 2 oyuncu halledilmesi gerekiyordu. Ben, Ceyhun Beyefendi, kim olursa olsun herkes bunun için uğraştı lakin bunda başarılı olamadık. Kendi oyuncumuzun bir tanesi kendi kadrosunda antrenmana çıkamıyor. Sakatlığım var diyor, gitmek istiyor. Gitmek istiyorsa bedeli belirli. Barcelona teklif yapsa Gedson da gitmek ister, ücretsiz olsa sarfiyat mi? Rosier, Cenk, Mert, Onur her oyuncu âlâ teklif geldiğinde gitmek ister. Ben de yurt dışından bir oyuncu istiyorum, ücretsiz olsa alırım. Lyanco ücretsiz olsa hiç düşünmem. Bana da sormasınlar, alsınlar. Başıma yatıyorsa bu oyuncun alınmasını tavsiye ederim. Kendime nazaran değil gruba nazaran oyuncu alıyorum, grupta oynasın istiyorum. 16-18 yeterli oyuncu olsa 11’den sonra her oyuncuyu rekabete soktuğun vakit ekip olur.

“Quaresma’nın gelmesini isterim”

Eski futbolcusu Ricardo Quaresma için siyah-beyazlı kadroda jübile maçı yapılmasını istediğini aktaran Şenol Güneş, şu tabirleri kullandı:

Quaresma’nın gelmesini isterim, ben de onu seviyorum. Alırım, gelsin lakin oyuncu olarak oynayamaz. Sol açık, sağ açık oynar fakat eski hali yok. Quaresma’nın jübile yapmasını isterim, veda etsin. Gökhan İnler var mesela. Onu da isterim. O da güzel Beşiktaşlı. Napoli’de oynarken de Beşiktaşlıydı. Uygun niyetli bir şey yapılsın kulübün bunlara kapalı olacağını düşünmüyorum. Nasıl yol çizilir bilmiyorum.

“Gökhan’ın yardımcı antrenörlük ve sportif yöneticilik fikri var gibi”

Gökhan İnler’in yardımcı antrenörlük vazifesi için düşünülmediğini söz eden Şenol Güneş, yardımcısı Burak Yılmaz’ın 1 sene boyunca bu vazifesi sürdüreceğini aktararak, şu formda konuştu:

Anladığım kadarıyla Gökhan’ın yardımcı antrenörlük ve sportif yöneticilik kanısı var üzere. Vizyonu geniş. Ben de bu tiplerin Beşiktaş’ta olmasını isterim. Profesyonel takımları, memleketler arası vizyon açısından düzgün adamları getirmek lazım. Burak da bunlardan bir tanesi. İşini seviyor Avrupa yaşantısı var. Hepsiyle beraberiz. Onu hoca olarak görüyorum. 1 sene bu türlü geçirecek. 1 sene sonra diyecek ki ben işi yapıyorum. Başlayıp acemilik yapacağına hem sorumlu olacak hem de misyonlu üzere. İkisini birden yaşarsa tam sorumluluk verirsen biraz sıkıntı olur. Hocalık yalnızca çalışmak değildir. Hocalığı yalnızca alanda görmek gerçek değil.

“Krizlerin büyüyeceğini düşünüyorum”

Dünya futbolunun endüstriyelleşmesine değinen Şenol Güneş, şunları dedi:

Bu gidişle dünya futbolunun tartışılır boyuta geleceğini krizlerin büyüyeceğini düşünüyorum. Futbolda üretimin keyfini kaçırıp, ticareti çok ön plana çıkarırsan ticari bir iş olur. Artık bir müddet sonra üretim ve zorluğu düşünemezler. Yemek yapılıyor lakin çabuk çabuk yiyip kalkıyoruz. Yemeğe de saygısızlık, yemek yeme zevkimiz yok. Emeğini bilmeden yemeğin bedelini bilemezsin. Bu işte de emek vermeden yorulmadan olmaz.

“Çalışmalarından yana sorunumuz yok”

Aboubakar’ın grup içinde düzgün bir örnek oluşturduğunu vurgulayan Güneş, şu tabirlere yer verdi:

Çalışmalarından yana külfetimiz yok. Çalışmayan adam var mı dersen yok. Aboubakar gözüne niçin bu kadar batıyor. Bu kadar üst düzey olduğu için. O 1 çalışıyorsa Semih 2 çalışacak. O esasen bir yere gelmiş, dikkat çeken oyuncu. Pepe de o denli bir oyuncuydu. Âlâ profesyoneldi ve idmanda bunu işlerdi. O tip oyucuyu al.

“Tayfur’da kulübün çıkabileceği yer belli”

Takımdan ayrılmak isteyen oyuncu gidebilir’ diyen Şenol Güneş, şu açıklamayı yaptı:

Amartey çok konuşulduğu için söyledim fakat olur olmaz bilemem. Beşiktaş’a bir oyuncu geldikten sonra bizim oyuncumuz oluyor. Giden oyuncular da daima diyorum başarılı olsun. Redmond giderse yolu açık olsun. Tayfur’da kulübün çıkabileceği yer belirli. Olursa olur, olmazsa da Alanya’da başarılı olsun isterim. Alacağımız oyuncu gelsin oynasın, profesyonelliği yanlışsız yapsın. İsteyen gidebilir lakin bu kovmak değil. Sen gidersen ben öbür oyuncu alacağım. Senin kıymetin ne 5 milyon getir 5 milyonu, 10 istemem. Zira senin yerine adam alacağım.

“Senden daha uygun bir oyuncu varsa bahtın yok”

Genç oyunculara birden fazla mevkiide oynama alışkanlığı kazandırmayı hedeflediğini belirten tecrübeli çalıştırıcı, şu sözleri kullandı:

Semih ve Berkay’a 3 mevkide oynama alışkanlığını vermeye çalışıyorum. Tek mevkiide olunca mahkum oluyorlar. Suratın varsa santrforda kaldığın vakit bitti. Senden daha düzgün bir oyuncu varsa talihin yok. Santrforda Cenk yahut Aboubakar uygunsa sen onlardan yeterliysen aslında sen oynayacaksın. Mandzukic, Şampiyonlar Ligi finalinde Juventus’ta yaptı. Adam sol bek oynadı neredeyse. Futbolda bazen bunlar var. Orta saha ofansif kanılar birbirine girdi. Oyunda sürat, vakit ve alan kullanmak değerli. Başka geçişler süslemedir. Tahlili artık futbolcuda kullanmıyorum.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Şenol Güneş: Halil Dervişoğlu, Beşiktaş’ı kullandı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Samsun Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin