Ticaret Bakanlığı açıkladı! 6 ay 6 bin kilometre müddeti uzatıldı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ticaret Bakanlığı fahiş fiyat uğraşına devam ediyor.

Ticaret Bakanlığı otomotiv bölümüne yönelik önlemlere ait açıklama yaptı.

Bu kapsamda 6 ay 6 bin kilometre mühleti 1 Ocak tarihine kadar uzatıldı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi:

Ülkemizin en güçlü olduğu kesimlerden biri olan Otomotiv dalında üretim, istihdam, ihracat ve satışlar noktasındaki olumlu gelişmelerden memnuniyet duyuyoruz.

Bununla birlikte, otomotiv dalımızda son birkaç aydır arz talep istikrarına muhalif formda cereyan eden fahiş fiyat oluşumlarının ve haksız ticari uygulamaların önüne geçmek ve rekabetçi, adil ve istikrarlı bir piyasa yapısını tekrar tesis ederek, motorlu kara taşıtı alım satımında nizamlı işleyişi sağlamak emeliyle, Ticaret Bakanlığımız ile otomotiv dalının yetkili kuruluşları olan otomotiv üretici ve distribütörleri, yetkili bayiler ve oto galeri temsilcileri ile Ticaret Bakanlığımızda 19 Haziran 2023 tarihinde kapsamlı görüşmeler yapılmıştır.

Otomotiv alım satımlarında bir müddettir kimi firmalarca yürütülen stokçuluk ve fahiş fiyat uygulamalarıyla çaba kapsamında, bugüne kadar yürüttüğümüz ağır kontrol önlemlerine ek olarak, Ticaret Bakanlığımızca otomotiv dalı temsilcilerinin görüşleri de dikkate alınarak, haksız yararlara ve tüketici mağduriyetlerine sebep olan uygulamaların ortadan kaldırılmasına yönelik ek önlemlerin alınması mecburî hale gelmiştir.

4 yeni düzenleme yapıldı:

Bu çerçevede;

1- Otomotiv kesiminde yaşanan çok ve fahiş fiyat artışı, stokçuluk ve kimi haksız ticari uygulamalarla çabada yarar sağladığı bedellendirilen “6 Ay 6 bin kilometre kısıtlamasına ait düzenlemenin uygulama mühleti 1 Ocak 2024 tarihine kadar 6 ay mühletle uzatılmıştır.

2- Ticari faaliyet olduğu bedellendirilen tüm kişisel satışlar “6 ay-6 bin kilometre kısıtlama düzenlemesi kapsamında, Bakanlığımızca tertipli olarak denetlenecek, mevzuata terslik halinde bu satıcılar hakkında idari para cezası uygulanacaktır. Ayrıyeten, anılan satışlara ait kayıtlar ile kontrol sonuçları kayıt dışı yararın vergilendirilmesini sağlamak üzere Hazine ve Maliye Bakanlığı ile sistemli olarak paylaşılacaktır.

3- İnternet ortamında verilen ikinci el motorlu kara taşıtı ilanlarındaki fahiş fiyatların ortadan kaldırılmasına yönelik önlemler alınacaktır.

4- Ticaret Bakanlığımızca bugüne kadar olduğu üzere bundan sonra da motorlu kara taşıtı satışlarında yetkili bayi, oto galeri ve kişisel satıcılar düzleminde fahiş fiyat oluşumuna yol açan uygulamalar ile 6 ay 6 bin kilometre kısıtlamasına ait ağır kontrollerimize devam edilecektir.

Bu kapsamda bugüne kadar, pazarlama ve satış kısıtlamasına alışılmamış süreç tesis eden işletmelere toplam 35 Milyon 110 Bin 527 TL idari para cezası uygulanmıştır.

Ayrıca, stokçuluk uygulamaları kapsamında, 2021 ve 2022 yıllarında 15 yetkili bayiye toplam 8 Milyon 292 Bin 360 TL, geçtiğimiz Mayıs ayında tüketicilerin sıfır kilometre taşıtlara erişimini zorlaştırıcı uygulamalarda bulunduğu tespit edilen 4 yetkili bayiye toplam 17 Milyon 834 Bin 400 TL idari para cezası uygulanmış; Haziran ayı içinde ise müşterilerden taşıtın liste fiyatının üzerinde fiyat talep ettiği yahut müşterileri aksesuar almaya zorladığı tespit edilen 10 yetkili bayiye toplam 49 Milyon 44 Bin 600 TL idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir. Ek olarak, idari para cezası uygulanan 4 yetkili bayinin ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yetki evrakları iptal edilmiştir. Böylece, stokçuluk faaliyetlerine karşı gerçekleştirilen kontroller sonucunda Haksız Fiyat Kıymetlendirme Heyeti tarafından bugüne kadar toplam 75 Milyon 171 Bin 360 TL idari para cezası uygulanması kararı alınmıştır.

Kamuoyuna hürmetle duyurulur.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ticaret Bakanlığı açıkladı! 6 ay 6 bin kilometre müddeti uzatıldı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Samsun Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin