Türkiye’nin Afrika kıtasındaki tesiri her geçen gün artıyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
AA

Türkiye’nin Darüsselam Büyükelçisi Mehmet Güllüoğlu, “Türkiye, ortak kıymetler noktasında (Afrika) kıtada faaliyet gösteren ABD, Çin, Rusya ve Batılı ülkelerden daha avantajlı pozisyonda.” dedi.

Türkiye’nin Darüsselam Büyükelçisi Mehmet Güllüoğlu, Türkiye’nin hem Birleşmiş Milletler (BM) hem de milletlerarası ilgilerde yükselen sesiyle son 20 yılda çok önemli uzaklık katettiğini söyledi.

Türkiye’nin Afrika kıtası dahil dünyanın birçok bölgesinde Türk İşbirliği ve Uyum Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve sivil toplum kuruluşlarıyla varlık göstermeye başladığını vurgulayan Güllüoğlu, eskiye göre dünyada kendisine çok daha büyük bir alan açtığına dikkati çekti.

Güllüoğlu, Türkiye’nin memleketler arası arenada açtığı alanlarla yetinmemesi gerektiğinin altını çizerek kişisel eforlar, kamu kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarının bu alanı çok daha fazla genişletmesi gerektiğini söyledi.

“Türkiye, Afrika kıtasına öncelik vermeli”

Türkiye’nin Afrika kıtasına öncelik vermesi gerektiğine işaret eden Güllüoğlu, “Her vakit söylüyoruz, yeniden tekrarlamakta yarar var: Afrika, bir milyar nüfusuyla geleceğin kıtası. Nüfus artarak devam ediyor. Münasebetiyle bölge, dünyanın en kalabalık kıtası olacak” sözlerini kullandı.

Güllüoğlu, yoksul Afrika algısının kırılması gerektiğini belirterek bölgenin dünyanın en varlıklı kıtası olduğunu lisana getirdi.

Türkiye’nin kıta genelinde 44 büyükelçiliğinin bulunduğunu anlatan Güllüoğlu, devlet kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarının çabucak hemen her alandaki faaliyetlerinin ehemmiyetini vurguladı.

Güllüoğlu, Türkiye ile Afrika ilgilerinin uzun bir tarihi geçmişinin olduğunu, kıtayla bağların çağdaş periyotta yine şekillendiğini belirterek şöyle devam etti:

2010’larda başlayan Afrika açılımı ile devlet ve sivil toplum kuruluşlarımız, kıtada çabucak hemen her alanda faaliyetlerini artırmaya başladı. Başta TİKA, sivil toplum kuruluşlarımız ve şirketlerimiz Afrika’ya daha fazla ilgi göstermeye başladı. Yeniden de bölgede aslında yapacağımız çok daha fazla iş var. Aslında yolun çok başındayız. Afrika’nın her bölgesini daha yakından tanımak zorundayız. Münasebetiyle akademik çalışmaların yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının ağır faaliyetlerine de gereksinim var.

“Türk şirketleri Afrika’nın birçok yerinde çok önemli muvaffakiyetler elde ediyor”

“Afrika’nın bize, bizim de Afrika’ya gereksinimimiz var” diyen Güllüoğlu, Türkiye ile Tanzanya ortasındaki bağlantıları geliştirecek çok sayıda başlık olduğunu söyledi.

Türkiye’nin Darüsselam Büyükelçisi Mehmet Güllüoğlu

Güllüoğlu, kültür ve turizm konusundaki işbirliğinin ehemmiyetine işaret ederek iki ülke ortasındaki münasebetleri geliştirmek için üniversitelere ve Türk şirketlerine çok iş düştüğünü, Tanzanya ile ticari ve ekonomik işbirliği düzeyinin yükseltilmesi gerektiğini vurguladı.

Türk dizilerinin Tanzanya’da çok büyük istek gördüğünü belirten Güllüoğlu, “Diriliş Ertuğrul başta olmak üzere birçok diziye büyük ilgi var. Bunlara yalnızca dizi deyip de geçmemek lazım. Bunların her biri, kültürel diplomasi kapsamına da giriyor” diye konuştu.

Güllüoğlu, Türkiye’nin kıtadaki değerine dikkati çekerek şunları lisana getirdi:

Türkiye, ortak kıymetler noktasında kıtada faaliyet gösteren ABD, Çin, Rusya ve Batılı ülkelerden daha avantajlı pozisyonda. Çin, ABD ve Batı ile kıyaslandığında biz Afrika ile daha orta noktada duruyoruz. Bu bizim için çok büyük bir avantaj fakat kültürel, ekonomik ve finansal rekabet var bu ülkelerle ortamızda. Bu yarışta da bizim bir adım öne çıkmamız gerekiyor. Bizim sömürgeci geçmişimizin olmaması, Afrika halkı için çok değerli ancak bu tek başına yetmiyor. Başta eğitim diplomasisi olmak üzere her taraftan bağları derinleştirmemiz lazım.

Türk şirketlerinin kıtanın birçok ülkesinde önemli muvaffakiyetler elde ettiğini söyleyen Güllüoğlu, “Bizim Türk şirketleri Afrika’nın birçok yerinde çok önemli muvaffakiyetler elde ediyor ama finansal olarak daha güçlü olmamız gerekiyor” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Türkiye’nin Afrika kıtasındaki tesiri her geçen gün artıyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Samsun Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin