Vakanüvis yazdı: İstanbul’un yüzen meskenleri

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul’un “yüzen evler”i…

Vakanüvis

Eski zamanlardaki az nüfus ve buna bağlı olarak ağır ilerleyen kentleşme, yerleşim ve mimaride çizgi dışı projelere de imkan veriyordu.

Geçmişte, mimari alanında bugün hayal dahi edilemeyecek kimi çalışmalar vardı. İstanbul’da bir devir kıyılarda görülen “yüzen evler” de bu cümleden “underground” projelerdi.

İstanbul’da 1910’da doğan, birinci ve orta eğitimini Galatasaray Lisesi’nde tamamlayan Ahsen Necdet Yapanar, Hoş Sanatlar Akademisi Mimarlık Bölümü’nden de muvaffakiyetle mezun olmuştu.

Bir mühlet İnhisar Genel Müdürlüğü İnşaat Dairesi’nde çalışan Yapanar, daha sonra özgür mimarlığı tercih etmişti. İşte, bu enteresan konut tasarımı da Ahsen Necdet Yapanar’ın özgür mimarlık periyodundaki tarz ve teknik arayışında ortaya çıkmıştı.

Denizin ortasında iki oda bir salon

Aslında dünyada örnekleri görülen lakin yalnızca bulunduğu ülkede dar bir etrafta bilinen deniz yüzeyindeki konutlar, teknelerin üzerine monte edilmekteydi. Ahsen Necdet Yapanar’ın dizaynları da takriben 25-30 metrekarelik bir yer üzerine oturtulmaktaydı. Yüzen konut; yatak ve oturma odası ile küçük bir antre, mutfak, tuvalet ve üstte terastan ibaretti.

Üç yahut beş kişilik bir aileyi barındırabilecek genişlikte tasarlanmış olan konutlar, önündeki teraslarında dinlenip, denize girebilecek biçimde bir konseptle inşa edilmişlerdi. Büyük odanın içerisine iki yatak, bir dolap ve küçük bir masa sığdırılabiliyordu. Eski İstanbul kıyılarında, yaz aylarında denizden istifade edilmek üzere inşa edilmişlerdi. O periyot Yapanar’ın ticarî olarak tasarlayıp, imal ettiği yüzen konutlar Kadıköy ve civarında süratle yayılmaya başlamıştı. Lakin denizdeki meskenler bir müddet sonra istekten düşmüştü.

70’lerde yine moda oldu

Modası geçti diye bakılan yüzen meskenler, 1970’lerin başlarında teşebbüsçü bir mimar tarafından tekrar üretilmeye başlanmıştı.

Mimar Melih Koray, Ahsen Necdet Yapanar’ın modelini daha da geliştirmişti. Yapanar’ın konutun tamamını kaplayan alt yeri, Koray’ın dizaynında iki başka teknenin birbirine bağlanmasıyla oluşan ve “katamaran” olarak tabir edilen deniz aracının üzerine oturtulmuştu.

İki tekne üzerinde tasarlanan yeni meskenler, mimarî açıdan daha çağdaş görünüyordu. Bu nedenle kulübe üslubu yüzen meskenlere nazaran daha tercih edilir olmuşlardı.

Kimisi yazlık, kimisi daima hayat alanı için kullanılmış olan yüzen meskenler İstanbul’un koylarında uzun müddet varlıklarını sürdürmüşlerdi. Hatta birtakım bankalar müşterilerine çekilişle yüzen mesken ikram ediyorlardı.

Ancak kirlilikten dolayı plajların kapatılması, kıyıya bağlama ve bakım sıkıntıları, gelişen teknolojiyle birlikte yat ve kotraların daha beğenilen hale gelmesi üzere sebeplerden ötürü vakit içerisinde kaybolup gittiler.

İlk çıktığında 800 liraya mal oldu

Eski yıllardaki bir gazetede, yüzen konutlar şu satırlarla tanıtılmıştı: “Takriben 25 metre murabbaı bir tekne üzerine, bir yatak ve oturma odası, mutfak, helâ ve önünde küçük terasdan ibaret olarak yapılan bu yüzen konut, İstanbul kıyılarında banyo mevsiminde kullanılmak ve istifade edilmek üzere inşa edilmiştir.

Üç ve hattâ beş kişilik bir kümesi barındırabilecek bir genişlikte olan meskenin çatısı düz olduğundan burada güneşlenmek kabil olduğu üzere denize atlamak için bir trampleni de havidir. Üstüne şakulî bir demir merdivenle çıkılmaktadır.

Odasının tarafeyninde iki yatağı ve önünde bir elbise dolabı ile bir küçük kitap rafını havidir. Yaz mevsimini çeşitli kıyılarda geçirmek isteyen küçük takımlı aileler için şayanı tavsiye olan bu yüzen konut 800 liraya mal olmuştur.”

– İnş. Müh. Muharrem Akpınar, “Yüzen Evler”, Şantiye Mecmuası, Aralık 2022

– Kudret Altınkeser, “İstanbul’un Unutulan Yüzen Evleri”, Yelkencinin Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Vakanüvis yazdı: İstanbul’un yüzen meskenleri

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Samsun Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin