Yatırım fonlarının büyüklüğü açıklandı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
AA

Takasbank Saklama ve Kolektif Yatırım Kuruluşları Kısım Yöneticisi Emre Koçbey, fon dünyası toplam büyüklüğü hakkında bilgi verdi.

Yatırım fonlarında ,yeni yatırımcı girişleri ve fon varlıklarının bedel artışıyla yıl başından bu yana yüzde 50 artarak 1,8 trilyon liraya ulaştığını söyledi.

Koçbey, Takasbank’ın Kurumsal Yatırımcı Portföy İstatistikleri’ne nazaran, fon dünyası toplam büyüklüğünün yıl başından bu yana yüzde 50 gelişim gösterdiğini kaydetti.

“Fonlar 2021’e nazaran 4 kat büyüdü”

7 Temmuz prestijiyle yatırım fonu dünyasının toplam büyüklüğünün 1,8 trilyon liraya ulaştığını söz eden Koçbey, şu bilgiyi paylaştı:

Bununla birlikte menkul değer yatırım fonları 1 trilyon lira eşiğini aşarak, 2022 yıl sonuna nazaran yüzde 54, 2021 sonuna nazaran ise 4 kat bir büyüme gerçekleştirdi. Merkezi Kayıt Kuruluşunun (MKK) menkul değer yatırım fonu yatırımcı sayısı datalarına bakıldığında, yıl sonu prestiji ile 3,6 milyon yatırımcı sayısının 3,9 milyona ulaştığı müşahede edilmektedir.

TL cinsinden finansal varlıklara ilgi yüksek

Koçbey, yatırım fonlarının en fazla yatırım yapılan eserlerin, “vadeli mevduat”, “katılım hesapları” ile “hisse senedi” olduğunu belirterek şunları kaydetti:

Vadeli mevduat ve iştirak hesapları toplam büyüklüğü 2022 sonunda 188 milyar lira iken yeni durumda 320 milyar liraya yükseldi. Yatırım fonlarının pay senedi yatırımları 300 milyar lira ulaştı. Bu artışlar, Türk Lirası cinsinden finansal varlıklara duyulan itimadın ve Borsa İstanbul Hisse Piyasasına gösterilen ilginin bir sonucu olarak ortaya çıktı. Fon performanslarına bakıldığında ise yılbaşından bu yana en yüksek getiriyi sağlayan fonların pay senedi ağır fonlar olduğu kıymetlendirilmektedir.

“En yüksek oransal büyümeyi gerçekleştiren fon tipi: Borsa yatırım fonları”

Koçbey, bu yıl en yüksek oransal büyümeyi gerçekleştiren fon çeşidinin “borsa yatırım fonları” olduğunu belirterek bu fonların katılma hisselerinin fon toplam kıymeti üzerinden hesaplanan piyasa fiyatıyla pay senedi üzere Borsa İstanbul’da süreç gördüğünü ve bu yıl içinde yüksek talep aldığını tabir etti.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) toplanan fon fiyatının 580 milyar liraya, iştirakçi sayısının ise 15,2 milyon bireye ulaştığını bildiren Koçbey, sisteme duyulan ilginin her geçen gün arttığını belirtti.

Koçbey, 18 yaş altındaki bireylere BES yapılabilmesinin sisteme değerli katkı sağladığını vurgulayarak 18 yaş altı iştirakçi sayısının 778 bine, toplam fon meblağının ise 5,5 milyar liraya yükseldiğini lisana getirdi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yatırım fonlarının büyüklüğü açıklandı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Samsun Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin