Zekai Aksakallı 15 Temmuz gecesi yaşadıklarını anlatırken gözyaşlarına hakim olamadı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Devletin içerisinde yuvalanan FETÖ’cü teröristler, 15 Temmuz 2016’da kanlı bir darbe teşebbüsüyle Türkiye’de idareye el koymaya kalktı.

Ruhunu bir meczupa teslim edenlerin unuttuğu bir şey vardı.

Millet, iradesine sahip çıktı.

Canı kıymetine meydanlara inen korkusuz kahramanlar, eli silahlı teröristlerin üzerine yürüdü, tankların önüne yattı ve darbe teşebbüsüne müsaade vermedi.

Zekai Aksakallı verdiği buyrukla gecenin seyrini değiştirdi

15 Temmuz gecesinin seyrini değiştiren isimlerden birisi de devrin Özel Kuvvetler Kumandanı Zekai Aksakallı oldu.

Emekli Korgeneral Zekai Aksallı, 15 Temmuz darbe teşebbüsünün seyrini değiştirmesinin yanı sıra Süleymanşah Türbesi’nin taşındığı Şah Fırat Operasyonu ve Suriye’de yürütülen Fırat Kalkanı Harekatı üzere birçok kritik misyonlarda kıymetli rol aldı.

Zekai Aksakallı 2020 yılında düzenlenen YAŞ Toplantısı sonrası emekliliğe sevk edildi.

İlk kere yaşananları anlattı

Ömer Halisdemir’e verdiği buyrukla FETÖ’cü Semih Terzi’nin Özel Kuvvetler Komutanlığı’nı ele geçirmesine müsaade vermeyen Zekai Aksakallı yıllar sonra yaşadıklarını birinci defa anlattı.

Emekli Korgeneral Zekai Aksakallı, Habertürk yayınında Kemal Öztürk’ün konuğu oldu.

Gözyaşlarına hakim olamadı

O gece yaşananları tek tek anlatan Aksakallı, Ömer Halisdemir ile yaşadıklarını anlatırken gözyaşlarına hakim olamadı.

Aksakallı, “Ömer’in naaşına yöneldim. Tanım edilmez hisler, duamızı okuduk, alnından öptüm. Tekrar helallik istedim.” dedi.

“Durumu Ömer’e kısaca söyledim. ‘Keşif yap, durum nedir bana ilet’ dedim”

Zekai Aksakallı, o gece Ömer Halisdemir ile yaşadıklarını şu biçimde anlattı:

Semih Terzi’nin gelişini öğrendikten sonra Ömer Halisdemir’i aradım. Benim o devir 8 müdafaam vardı. Ömer Halisdemir de o müdafaa astsubaylarından biriydi. Ben karargahın dışında iken 24 saat aslına nazaran bu arkadaşlardan birisi komutanlık karargahında durur, gereksinim halinde bizimle bağlantı sağlarlar. O günkü makam müdafaasında Ömer Halisdemir vardı. Ömer’i aradım. Bizim komuta katı öbür kısımlardan bağımsızdır. Durumu Ömer’e kısaca söyledim. ‘Keşif yap, durum nedir bana ilet’ dedim. Ömer çıktı, ‘komutanım harekat merkezine yöneldiler. Çok âlâ silahlı tesisatlı adamlarla harekat merkezini emniyete almışlar, bertaraf edilmesi için mi planlama yapacağız’ dedi. Şehadet buyruğuna kadar o gece boyunca 8 sefer görüştük Ömer Halisdemir ile.

“Baba oğul gibiydik”

Tarif edilmez hisler. Ömer Halisdemir 1997’den beri birlikte çalıştığımız arkadaşımızdı. Baba oğul üzereydik. Tunceli-Bingöl’de terörle çaba harekatı yaparken 22 yaşında 1997’de katıldı. Özel kuvvetler kursunu bitirmişti. Bitirenleri birliklere birer ikişer tayin ederdik. Ömer de bir arkadaşıyla birlikte bizim tabura katıldı. O yıllar terörle uğraş kritik ve ağır geçen yıllar. Birbirini tanımanın en kıymetli ortamları. Artık birbirinizin zihin yapısını bile çözüyorsunuz. Yüzlerce çatışmaya girdik bölgede. Çok kritik operasyonlar yaptık.

“Hakkını helal et’ dedim”

Bizde kural vardır, birinci gelenleri çatışmalarda ön bölgeye almayız. Bunu sıkı sıkıya tembih ederim. Birgün kritik operasyonda Ömer’i yanımda gördüm. Tahminen de ender kızdığım anlardan birisiydi. Şiddetle kızdım. Tim kumandanı vardı, İstek üsteğmen. Rıza’yı aradım ’emrimi dinlemiyor musunuz’ diye. Art plana gönderdik. Çok atılgan ve mertti. Buyruğu verdiğinizde tereddüt olmaz, kimse geri dönüp bakmaz. Biz 20 yıl baba oğul üzereydik. O gece dramatik hadiseler yaşandığı gecede ‘Ömer’ dedim ‘Artık ülkemiz için vefat kalım meselesi’. 20 yıl uğraş ettik. Semih Terzi’nin hain ve alçak olduğunu, ülkeyi felakete sürüklediklerini, onun kesinlikle öldürülmesini söz ettim.

Sonra tahminen kurtulma umudu olabilir diye bölgeyi tanım ettim. Dedim ‘Ömer bunun sonunda şehadet olduğunu biliyorsun değil mi’ dedim. ‘Komutanım feda olsun’ dedi. ‘Hakkını helal et’ dedim. ‘Komutanım helal olsun, siz de helal olsun’ dedi. Ondan sonra misyonunu yerine getirdi. Şehit haberini tekrar birlikte bizim yanımızda olan subaydan aldım. Daha sonra Semih Terzi’nin GATA’ya götürüldüğünü öğrendik.

“Ömer Halisdemir’in kanını koruma altına aldık”

Ömer Halisdemir’in kanını koruma altına aldık. İsmine çeşme yaptırdık. Benim haberim yoktu, basından gördüm Erzincanlı Dursun Ali bu şiiri yazıldı. Bu şiirin tamamı çeşmenin üstüne yazıldı. Annesi Fatma hanım vefat etmemişti. 7 kardeşlerdi. Biz natürel Hasan Hüseyin Amca bize ‘sen de bizim evladımızsın’ diye sarıldı. Bir ailenin ferdi olarak sıcak diyaloğumuz var. Hala devam ediyor. Elif’in durumunu konuştuk. Ömer’in kızı. Ömer akşam konuta giderken sohbet ederdik. 15 Temmuz’dan evvel ‘Komutanım Elif’in tek maksadı var diş doktoru olmak, akşamları birlikte çalışıyoruz’ kaygısı. Hatta ‘bir d ehemmiyet gelme Elif’e yoğunlaş’ dedi. Dedi ki, ‘O durum ne olursa olsun kazanacaktır’ dedi. Elif diş hekimliğini kazandı. Bu sene bitirmek üzere. Söyleyecek çok şey var da sanırım kâfi olur.

“15 Temmuz darbe teşebbüsü dünya tarihinin en dramatik hadiselerinden biridir”

Emekli Korgeneral Zekai Aksakallı’nın açıklamalarından öne çıkan satır başları şöyle:

3 yıl sonra neden konuşmaya karar verdim? Olağan global emperyalist odakların güdümünde olan Fetullahçı hain darbe örgütü faaliyetlerine devam ettiğini görüyoruz. Son birkaç aydır gözlemlediğimiz, emarelerini aldığım çok kritik olaylara şahit oldum. Bu örgütün mensupları, mankurtlar beklemedik yer ve vakitte tekrar ülkeyi kaosa sürüklemek için çeşitli hareketlere girişebileceklerini değerlendiriyorum. Tarihi vicdan ve sorumluluk olarak farkındalık yaratmak için, şehit ve gazilerimizi anmak için program teklifinizi kabul ettim.

15 Temmuz darbe teşebbüsü dünya tarihinin ve bizim tarihimizin en dramatik hadiselerinden biridir. Kendi milletinin tankıyla, topuyla, uçağıyla kendi halkına, kendi Meclisine kendi askerine, polisine hunharca saldırması dünya tarihindeki en dramatik ve bizim tarihimizdeki en dramatik hadiselerden biridir. Bu darbe Türkiye’nin ulusal bekasına yönelik global emperyalistlerin plandığı, FETÖ’ye icra ettikleri darbe teşebbüsüdür. Başarılı olsaydı kukla idareyle ülkemizin parçalanma sürecine gireceğini değerlendiriyorum. Bu ortada tarihimize baktığımızda Osmanlı’dan başlayarak birçok darbe, isyan, ayaklanma teşebbüsleri olmuştur. Osmanlı padişahının 12’si; yani üçte biri darbe ve isyanla tahttan indirilmiş, bir kısmı da hunharca katledilmiştir.

“15 Temmuz darbesinin çok uygun irdelenmesi lazım”

1960 darbesi, 71, ondan evvel Talat Aydemir’in darbe teşebbüsleri. 1980 darbesi. 28 Şubat süreci. MGK bildirisi ve en son hain darbe teşebbüsü. Bunlara baktığınızda ordunuzu adalet ve liyakat temelinde kurumsallaştırmadığınız vakit maalesef bu cins hareketlerle karşı karşıya kalıyorsunuz. Bütün darbelerin, bilhassa son 15 Temmuz darbesinin çok yeterli irdelenmesi lazım.

15 Temmuz gecesine gelmeden evvel, o gün öncesinden bir general arkadaşın düğünüyle ilgili davetiye ve armağan çeki geldi bana. İkram çeki malumunuz birisinin düğünü olduğu vakit Genelkurmay karargahından toplanan parayla ikram çeki yaptırılır ve takdim edilir. ‘Düğünde en kıdemli sizsiniz, sizden diğer kıdemli olmayacak, armağan çekini siz vereceksiniz’ dendi. Benim garibime gitmişti. Niçin kimse gelmiyor diye düğüne. Düğün günü geldi. Düğün 15 Temmuz’da saat 19.00’da başladı. 15 Temmuz’da Genelkurmay karargahında toplantıdaydım. Toplantıdan çıktıktan sonra düğüne gittim. Komuta kademesiyle görüşme imkanım olmadı. Geç gittik düğüne. Saat 20.30 sularında.

“Durun erdemsizler geliyorum dedim”

Düğünde yerimizi aradık. Düğünlerde askeri şahsiyetler olduğu için protokol uygulanır. Oturmamız gereken yerin dışında planlandığımızı gördük. Sahnenin ikinci neslin dışında geride bir masaya planlandığımızı gördük. Garibime gittik. Masaya vardığımda eşimin sandalyesi sahneye dönüktü. Karşıda genç birisi oturuyor eşiyle bir arada. ‘Beyefendi siz kimsiniz’ dedim. Biraz heyecanlandı. Başçavuş olduğunu söyledi. Bu durum canımızı sıktı. Olağandışı bir şeydi bizim için. Düğünde bizden kıdemli çok insan var, armağan çeki bizde. Oturma tertibi alışılmışın dışında.

Protesto amacıyla düğünden ayrılmaya karar verdim. Hanım ‘hediye çeki var’ diye beni uyardı. Damatla gelini bekledik, ikram çekini verdik, düğünden ayrıldık. Nizamiyeye hakikat yaklaşırken bir Mercedes Vito minübüs önümüze kırdı. Burada durunca pencerenin camını açtım. Sürücüye kapıları kapatması buyruğunu verdim ‘Ne oluyor’ dedim. ‘Komutanım direnmeyin sizi götüreceğiz’ dediler. ‘Lan nereye götüreceksiniz’ dedim. Pencereden kolumdan çektiler. Hanım atıldı. Hanımın koluna diğer birisi sarıldı. Hanım önemli ziyan gördü. ‘Durun erdemsizler geliyorum’ dedim.

“Sizin yerinize Semih Terzi Özel Kuvvetler’e atandı dedi”

Durdular, otomobilin kapısı açıldı. Önündekine tekme vurdum. İki kişiydi, art geriye sendelediler. Biz oradan ayrıldık. Önde Mercedes Vito var. Takip olayı başladı. Geriden bunlar geldiler. Yaklaşık 1 saat durumun ne olduğunu anlamaya çalışıyorum. Külliye’nin karşısındaki kavşakta kırmızı ışık yanıyordu. Önde otomobiller vardı. Sürücüye zıt yola atla edim. ‘Komutanım devrilebiliriz’ dedi. ‘Devrilelim’ dedim fakat şanslıydı. Sonra Kirazdere’ye geldim, telefon görüşmelerine başladım.

Sırayla Genelkurmay İkinci Lideri, Kara Kuvvetleri ve Jandarma Kumandanı. Natürel hiçbirine ulaşamadım. Birliğimizi aradım, nöbetçi amirini. Nöbetçi amiri, kurmay albayların karargahı ele geçirdiklerini söz etti. Hareket merkezini aradım. Darbeci albay çıktı. ‘Ne oluyor’ dedim ‘Komutanım genelkurmaydan ileti geldi, TSK idareye geldi, misyondan alındınız, sizin yerinize Semih Terzi Özel Kuvvetler’e atandı’ dedi. Hiçbir ikazımı dikkate almadılar. Bizim masaya oturan mahkemede itirafta bulundu. Biz orduevine gelince bunlar takımı topluyorlar. Minibüsle benim otomobilimin yanına park ediyorlar. Otomobilden kimse çıkmıyor. Masamda oturan o takımdan birisi. Otomobilden çıkmazsak herhalde masada bize müdahale edilecekti.

“Başbakan, MİT Müsteşarımızla görüştük”

Güvendiğim birlik komutanlarımı aramaya başladım. Toparlanmaları için. Diyarbakır’dan bir albayımız aradı. Semih Terzi’nin Silopi’den Diyarbakır’a gelip, Ankara’ya bir taburla geleceğini söyledi. Semih Terzi’yi arattım. İkaz ettirdim. ‘Bu hareketten vazgeç’ diye. Buyruk astsubayıma yaptırdım. Dalga geçerek burada uygun olmayan tabirler kullandı. Semih Terzi ile görüşme durumumuz olmadı. Buyruk astsubayım ‘komutan görüşecek’ demesine karşın.

Bütün Türkiye sathındaki Fetullahçı olmadığını bildiğim birlik kumandanları ile temasa geçtim. Adana tümen kumandanı ile İncirlik kritik olduğu için irtibata geçtik. Devletten ilgili bakan, Başbakan, MİT Müsteşarımızla görüştük. İçişleri Bakanımızla daha sonra görüştük Akıncı’ya yapacağımız operasyonla ilgili. Oradan kurtaracağımız kumandanlarla ilgili. Her dakikası dramatik olan bitmeyen bir gece başlamış oldu.

“Osman’ın bacağı kasığından koptu”

Darbeci olmayan bir arkadaştan araç istedim. O ortada bunu takip ediyorlar. Taarruz helikopteri ile havadan vurdular. Orada buyruk astsubayım ve müdafaa olan Osman uzman yaralandı. Osman’ın bacağı kasığından koptu.

Benim yerimi tespit etmek için iki korgeneral bir de tümgeneral art geriye beni aradılar. Beni aramaması gereken bireyler. Birisi Genelkurmay İstihbarat Lideri. Bizimle diyaloğu olmayan. Durumunu bildiğimiz için. Tek kelam etmediğimiz birisi. Gece beni arıyor. Geriden öteki korgeneral aradı. Bizi ele geçirmek için ağır efor devam etti sabaha kadar.

“Zaman vakit bu duygusallığı yaşıyoruz”

Sonraki gelişmeler bütün yurt sathında, yurt dışındaki bizim birlik kumandanlarımız, Fetullahçı olmayanlarla. Örneğin Irak Selahattin’de bulunan Halil Paşa vardı. Ona bir buyruk verdim. Silopi’de üssümüz var. Orayı işgal etmişlerdi. Oradan bölgede operasyonlar yapıyorlar, kimi operasyonları yönetiyorlardı. Halil Paşa’ya Silopi karargaha git oranın komutasını al diye buyruk verdim. Habur’da Halil Paşa’yı engellemeye çalıştılar. Halil Paşa bunları bertaraf etti. Silopi’de denetimi ele aldı.

İskenderun’da birliklerimiz vardı. Semih Terzioğlu evvelden buyruk vermişti. O vakit Hatay Valisi ile görüştüm. Oradaki birliklerle. Onların gelişini durdurduk. Darbeyi engellemeye yönelik ağır uğraşımız oldu. Kumandanların televizyona çıkıp, darbeye karşı olmalarını söylemelerini istedim. Bizim fedakadar ve vefakar milletimizin alın teriyle oluşturduğu ordunun, tankın, tüfeğin kendi halkını katletmesi, kendi bekasına saldırması bizi derinden sarsmıştı. Vakit zaman bu duygusallığı yaşıyoruz.

“Fetullahçı teröristlerin morallerini bozdu Semih Terzi’nin öldürülmesi”

Olağanüstü durumlarda daha sakin oluruz. Vakur içerisinde zerre kadar heyecan duymadan. Ancak doğal ülkenin durumundan ötürü büyük hassasiyetimiz vardı. Onun duygusal boyutu bu taraftandı. Bu türlü bir duygusal ortamda buyruğu aldı. Rastgele bir heyecan, tereddüt asla! Geriye gidecek olursak, 2015’de hendek meskun mahal operasyonlarını Silopi, Cizre’de yaparken not geldi. Üssümüze atak vardı, yaralılar vardı. Toplantıdan müsaade isteyip, ayrıldım. Vali, ordu kumandanı vardı. Bölgeye gittim. Yaralıları getirmelerini söyledim. Yaralıları helikopterle gönderdim. Üssün önüne gelince harikulade bir akın başladı. 45-50 dakika sürdü. 90’a yakın, 80 küsur füze attılar. Orada müdafaalar birinci refleks olarak bize kalkan oldular. Bununla ilgili çok hadiseler var. Bunların en azı 15-20 yıl bölgede geçirmiş, yüzlerce çatışmadan geçmiş, karakteri ve vatanseverliğiyle kendilerini ispat etmiş arkadaşlardı.

Fetullahçı teröristlerin morallerini bozdu Semih Terzi’nin öldürülmesi. Fevkalade bir moral çöküntüye girdiler. Semih Terzi kara operasyonlarının kumandanıydı. Marmaris, sayın Cumhurbaşkanımıza suikaste giden general Sönmez Ateş de buyruğu Semih Terzi’den almıştı. Bizim birlik özel kuvvetler çok seçkin, operasyondaki başarısı çok yüksektir. O yüzden bu operasyon çok kıymetliydi.

“Bizim yaşadığımız coğrafyada proaktif davranmak zorundasın”

Özel Kuvvetler tarihi ulu gururla dolu birlik. Süleymaniye’de özel kuvvetler timinin alıkonulması, çuval hadisesi dediğimiz aziz milletimizi derinden yaralamıştır. Bu çeşit olaylar uzun yıllar her kademesinde vazife yaptığım özel kuvvetlerde, özel kuvvetler kumandanı olduğunuzda geniş coğrafyadasın. Kafkaslar, Kerkük. Herkese yetişip buyruk verme talihin yok. Prensipler dahilinde yönetmek. Birtakım mevzularda buyruk beklemeden hareket etmek için geçmiş deneyimlere dayanarak 8 unsurluk buyruğu imza karşılığında bildiri edilmesi. Bu bahiste benden buyruk beklememesi gerektiğini şifahi olarak bildiri ettik. Son unsur durum ve kurallar ne olursa olsun esarete düşmek, teslim olmak asla düşünülemez, şehadet temeldir.

Irak’tan sorumlu tugay kumandanı iken müttefikleriniz uygun niyetle yaklaşıyorsunuz ama onlar maalesef amaçlardan vazgeçmiyor. Kerkük’e timimiz girecekti. Amerikalılar size jest yapmak istiyor, helikopterle taşımak istiyor dendi. Çok şaştım. Şu anda mahpusta olan biri ‘Amerikalılar çok istiyor’ dedi. Erbil havalanına indiler. Amerikan paramiliter bir küme tarafından teslim alınmaya çalışıldı. Bizim çocuklar görüşünce, emniyete alın, kimse kıpırdamasın dedikten sonra Amerikalı üs kumandanı bölgenin kan gölüne döneceğini ve bu ortalar çeşitli yerlerdeki birliklerin Erbil’e intikal buyruğunu verdik. Olay çözüldü. Bizim yaşadığımız coğrafyada proaktif davranmak zorundasın. Süleymaniye olayında komutanlık zaafiyeti mevcuttur. O ona soruyor, o ona soruyor. Bu türlü bir şey olmaz.

“Her kezinde hevesleri kursağında kalıyor”

Öncelikle Cumhurbaşkanımızın ele geçirelememesi, vefakar ve fedakar halkımızın sokağa çıkması. Askerimiz, polisimiz ve kamu vazifelilerinin darbeye birlik ve beraberlikle darbeye direnmesi. Semih Terzi’nin öldürülmesi. Özel Kuvvetlerin ele geçirilememesi Semih Terzi’nin öldürülmesiyle paralel kıymetlendirebiliriz. Bizim millete has bir durum bu. Olağan kurallarda hiç kimsenin cüret edemeyeceği tek beden, tek kalp haline geldiği bir geceydi. O yüzden her kezinde darbelerde farklı metotlar farklı haller çalışılıyor. Her kezinde hevesleri kursağında kalıyor.

Bağımsız, tam bağımsız bir Türkiye Cumhuriyeti devleti istemiyorlar. Bu coğrafyada müslüman bir Türk devleti de istenmiyor. Bu tarihte bu türlü, bugün bu türlü, yarın da bu türlü olacak. Ulu Türk milletinin değerini çok düzgün bilmemiz lazım.

“Darbenin denetimli olduğunu söylemek ihanetin öteki boyutudur”

Darbe başarısız olunca, emellerine ulaşamayınca hem global odaklar, Fetullahçı terör örgütünün sahipleri, yönetenler başta olmak üzere yurt içi, yurt dışında darbeyi saptırmaya, bu kadar uçakla, tankla, topla halkın Meclis’in bombalandığı aşikâr iken bu raporları okuduğunuz vakit, her olayı gerçeğinden saptırıyor. Örneğin Meclis’le ilgili fotoğraflar koymuşlar, bu uçakla bombalanma olmaz, matematiksel hesaplarla vesaire, ‘bunu kendileri patlattı’ üzere şeyler. Bu ağır faaliyetleri maalesef içerimizdeki bu yapılara kontaklı diyelim. Bunlar bir ihanettir. Darbenin denetimli olduğunu söylemek ihanetin öbür boyutudur. Maalesef bir kısmı cehaletten lakin aşikâr düzeydeki insanları maalesef Fetulllahçı terör örgütünün güdümünde hala bu faaliyetlerine devam ediyor.

Bunlar öteki bir kişiliğe bürünüyorlar, mankurtlaşıyorlar. Genelkurmay karargahında bir amiral vardı. Onun daire lideri ile konuşurken çok naif, bu nasıl asker olmuş, çok kibar, bundan asker olur mu diye şakalaştım. Darbe gecesi Genelkurmay karargahına giren halktan genç bir çocuğu başından vuruyor, kanlar akıyor, ayağıyla tekmeliyor bu tıpkı kişi, amiral. Bir grubu Akıncı’ya, bir grubu Genelkurmay’a yolladım. Çok uğraş verdik. Bir kısmı teslim oldu, bir kısmı kaçtı. Genelkurmay’da kamera kayıtlarına el koydum. Birçoklarını imha etmişler. Dış kameraları unutmuşlar. Onları aldım. Bir aylık vaktimiz geçti. Kamera kayıtlarına baktığımızda 17 Temmuz’da darbede silahıyla faal rol oynayan subayların Pazartesi günü üniformalarını giymiş, traşlarını olmuş, hiçbir şey olmamış üzere mesaiye geldiğini gördüm.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Zekai Aksakallı 15 Temmuz gecesi yaşadıklarını anlatırken gözyaşlarına hakim olamadı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Samsun Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin