Güzel iş imkanı vaadi veren patrona tazminat kararı verildi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
İHA

İşveren ve çalışanlar ortasında uyuşmazlıklar sürüyor.

Dava boyutuna gelen süreçlere bir yenisi daha eklendi.

Çalıştığı iş yerinden daha düzgün kaideleri vadeden öteki bir patronun iş yerine geçmek için istifa eden emekçiye müjde niteliğinde bir karar geldi.

Bölge Adliye Mahkemesi; yeni patrona güvenerek işinden istifa eden işçinin işe başlatılmaması halinde, çalışanın yoksun kalınan kıdem tazminatı ile işe başlayana kadar doğan fiyat alacağını işe almayan patrondan talep edebileceğine hükmetti.

İşveren vaadini tutmadı

İş hayatında kural olarak, işten kendi isteğiyle ayrılan yani istifa eden personelin kıdem tazminatı talep etme hakkı olmadığı bilense de birtakım durumlarda mağdur emekçi hakkını mahkeme kapılarında arayabiliyor.

Çalıştığı iş yerinden, daha güzel kurallarda çalıştırılma vaadine inanan B.K., istifa etti. Ortadan geçen müddete karşın vaatte bulunan patron, B.K.’yi işe almadı.

Hem işinden hem tazminatından oldu

Hem işinden hem tazminatından olan mağdur personel İş Mahkemesi’nin kapısını çaldı. Mahkeme, kıdem tazminatı ve başka taleplerin kabulüne hükmetti.

Davalı patron kararı istinafa taşıdı. Bölge Adliye Mahkemesi Hukuk Dairesi, emsal nitelikte bir karara imza attı.

Yeni patrona güvenerek işinden istifa eden çalışanın işe başlatılmaması halinde, işçinin yoksun kalınan kıdem tazminatı ile işe başlayana kadar doğan fiyat alacağını işe almayan patrondan talep edebileceğine hükmetti.

Tazminat ve yine işe giriş sürecince fiyat alacağı

Kararda şu tabirlere yer verildi:

Dava belgesinde yer alan icap ve kabul içeren ve HMK’nın 199 unsuruna nazaran evrak niteliğindeki içeriği inkar edilmeyen yazışmalara nazaran, davalının işinden istifasının istendiği ve davacının bu formda davrandığı ortadadır.

Sözleşmenin imzası için istenen dokümanların sunulması ve misyona başlamasının bildirildiği ve bu etapta işe alınmasından vazgeçildiğinden; davacının kıdem tazminat ölçüsü ile yine işe girdiği müddet kadar fiyat alacağına dayalı ziyanını tazminat olarak talep hakkı olup mahkemenin kararı isabetli bulunmuştur.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Güzel iş imkanı vaadi veren patrona tazminat kararı verildi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Samsun Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin