Abdulkadir Uraloğlu: Çukurova Havalimanı’nı yıl sonuna kalmadan hizmete açmış olacacağız

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
AA

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Mersin’de Çukurova Havalimanı şantiyesinde incelemeleri sonrasında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Bakan Uraloğlu, açıklamaları sırasında, “Akılcı ve milletimizin gereksinimlerine karşılık veren tüm projelere dayanak vermeye devam edeceğiz.” dedi.

Abdulkadir Uraloğlu’nun Mersin’deki konuşması şöyle:

Bölge insanımızı daha fazla bekletmemek için Çukurova Havalimanı altyapı inşaatını öz kaynaklarımızla süratlice bitirdik. 3 bin 500 metre uzunluğunda ve 75 metre genişliği ile pistimizi inşa ettik. Pistimiz bu durumuyla en büyük yolcu uçaklarının dahi iniş ve kalkışına imkan sağlayacaktır. Yeniden altyapı projesi kapsamında; 3 bin 500 metre uzunluğunda ve 60 metre genişliği ile Beton Kaplamalı Paralel Taksiyolu (Emergency Pist), 2 adet Yüksek Hız Taksiyolu, Terminal Apronu, Kargo Apronu, Özel Uçaklar Bölgesi Apronu, 2 adet Yer Hizmetleri Araç Park Yeri, Etraf Tel Örgüsü, Nöbetçi Kulübeleri ve Etraf Güvenlik Yolu üzere tüm işleri de tamamladık. Üstyapı tesislerimizin üretim çalışmaları da süratle devam etmektedir.

“Yolcu kapasitesini başta yıllık 8 milyon kişi olarak öngörüyoruz”

Çukurova Havalimanımızın yolcu kapasitesini başta yıllık 8 milyon kişi olarak öngörüyoruz. Yolcu sayısının 9 milyona ulaşması halinde, 3’üncü etap yatırımlarına da başlayacağız. 1’inci etap ve 2’nci etapların toplam kapalı alanı 189 bin 180 metrekare, 3 etabın ise 25 bin metrekare olmak üzere toplam 214 bin 180 metrekaredir. 1’inci etap ve 2’nci etapların toplam sabit yatırım bedeli 173 milyon 865 bin eurodur. 3 etap dahil toplam sabit yatırım bedeli 196 milyon 815 bin eurodur. Devletin kasasından bir kuruş çıkmadan yaklaşık 197 milyon euro yatırım gerçekleştiriyoruz ve 25 yıl içerisinde de 297 milyon 100 bin euro kira bedeli alacağız.

Yapım çalışmaları yıl sonunda tamamlanacak

Bakan Uraloğlu, üst yapı işlerinde yüzde 76’lık bir ilerlemeye ulaşıldığını da belirtirken, şöyle konuştu:

Terminal binası betonarme imalatlarını tamamladık. Yapısal çelik montaj işleri de tamamlanmak üzere. Mekanik ve elektrik-elektronik imalatlar ile terminal binası dış cephe imalatlarına, taşıyıcıların ve camların montajına devam ediyoruz. Genel Havacılık Binası betonarme imalatlarını tamamladık ince inşaat işlerine başladık. VIP binasını tamamladık, cephe ve ince imalatlarına devam ediyoruz. Teknik Blok/Kule/DHMİ Binası betonarme imal çalışmalarını bitirdik. Kule binası çelik imalatlarına başladık. Verici Kulesi ve istasyonu betonarme ve çelik imalatlarını da tamamladık. İnce inşaat işleri sürüyor. İmal çalışmalarımızı yıl sonu tamamlayarak havalimanımızın açılışını gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

Abdulkadir Uraloğlu: Çukurova Havalimanı’nı yıl sonuna kalmadan hizmete açmış olacacağız

“İç çizgi uçuş nokta sayımız 26’dan 57’ye çıktı”

Türkiye’nin coğrafik bakımdan üç kıtanın ortasındaki kilit pozisyonuyla, gelişmiş pazarlarla gelişmekte olan pazarlar ortasındaki uçuş rotaları üzerinde yer aldığına dikkat çeken Bakan Uraloğlu, kelamlarını şöyle sürdürdü:

Türkiye, yalnızca 4 saatlik uçuş müddetiyle, 1 milyar 650 milyon insanın yaşadığı, 43,2 trilyon dolar Gayri Safi Ulusal Hasıla’ya ve 11 trilyon dolar ticaret hacmine sahip 67 ülkenin merkezindedir. Bunun şuuruyla, dünyanın transit merkezi olabilecek potansiyele sahip olan ülkemizde, bu avantajı kıymetlendirmek için 2002 yılından bu yana havacılık siyasetimiz çerçevesinde tesirli çalışmalar yürüttük. İç sınır uçuş nokta sayımız 26’dan 57’ye çıktı. 2003 yılında Hava Ulaştırma Mutabakatımız bulunan ülke sayısını 81’den 173’e yükselttik. Bu mutabakatlar ve müzakereler sonucunda, 2003 yılında 50 ülkede 60 olan dış sınır uçuş nokta sayımıza 282 yeni nokta ekledik. Uçuş ağımız, bugün 130 ülkede 342 noktaya ulaştı. Havacılığa yaptığımız yatırımlar ve bu alandaki düzenlemeler sayesinde Türkiye, dünya ortalamasının üzerinde büyüme performansı gösterdi. 2022 yılında havalimanlarımızda hizmet verilen yolcu sayısını bir evvelki yıla nazaran yüzde 42,1 arttırarak 182 milyon 334 bin yolcu ağırladık. Uçak trafiği de birebir periyotta yüzde 28,4 artışla 1 milyon 883 bine yükseldi. 2023 yılının birinci 5 ayı içerisinde ise 786 bin üstünde uçak trafiği gerçekleşti ve yaklaşık 73,5 milyon yolcu taşıdık.

“Bu yıl yolcu sayısının 200 milyonu aşması bekleniyor”

Bu yıl yolcu sayısının 200 milyonu aşacağını ön görüyoruz. Dünya sivil havacılık bölümünde rekabet süratle artıyor. Biz de bu pazardan daha fazla hisse almak için dalı yakından takip ediyoruz ve amaçlarımız doğrultusunda yatırımlarımızı gerçekleştiriyoruz. Planlı ve sürdürülebilir büyüme, gençler için daha güçlü Türkiye maksadıyla, 2035 ve 2053 vizyonlarımızı bugünden tamamlıyoruz. Türk Sivil Havacılığında global manada ses getiren yeni bir periyodu de İstanbul Havalimanı ile başlattık. Avrupa yolcu trafiği sıralamasında daima 1’inci sırada yer alıyor. Doruktaki yerini koruyan İstanbul Havalimanımızda açıldığı günden bu yana 205 milyon üstünde yolcu seyahat etti.

İstanbul Havalimanı global bir havacılık merkezi oldu

İstanbul Havalimanı ile Türkiye, havacılık alanında Avrupa’da önder, global bir havacılık merkezi oldu. Bu günlere ulaşmak için var gücümüzle çalıştık. Vizyon projelerimizi bir bir hayata geçirdik. Artık, Çukurova Havalimanı ile birlikte Yozgat Havalimanı ve Bayburt Gümüşhane Havalimanı projelerimizin çalışmalarına da süratle devam ediyoruz. Kayseri’ye ve Malatya’ya da yeni terminal binaları kazandırıyoruz. Trabzon yeni havalimanı ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor.

Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep süratli tren projesi

Bakan Uraloğlu, Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep süratli tren projesinin sürdüğünü, 361 kilometre olan sınırın tamamlandığında 312 kilometreye, 6 saat 23 dakika süren seyahat mühletinin ise 2 saat 15 dakikaya düşeceğini kelamlarına ekledi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Abdulkadir Uraloğlu: Çukurova Havalimanı’nı yıl sonuna kalmadan hizmete açmış olacacağız

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Samsun Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin