Bakan Mehmet Fatih Kacır’dan 450 milyon dolarlık finansman muştusu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
AA

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Dünya Bankası ile hayata geçirdikleri “Türkiye Yeşil Sanayi Projesi” ile 450 milyon dolarlık finansmanı endüstriciler, KOBİ’ler ve teknoloji teşebbüslerine sunacaklarını bildirdi.

Proje ile KOBİ ve teknoloji teşebbüslerinin, yenilenebilir güç yatırımları ve endüstride döngüsel iktisadın desteklenmesi amaçlandı.

Yeşil dönüşüm yatırımları ve AR-GE projeleri desteklenecek

KOSGEB eliyle KOBİ’lerin yenilenebilir güç, yeşil dönüşüm yatırımlarını, TÜBİTAK eliyle de döngüsel iktisada ve karbon salınımını azaltmaya yönelik AR-GE projelerini destekleyeceklerini vurgulayan Kacır, şunları kaydetti:

İhracatımızın yüzde 90’dan fazlasını gerçekleştiren Türk endüstrisini, özelikle ‘AB hudutta karbon sistemi’ne daha hazır hale getireceğiz. Tıpkı vakitte 2021’de büyük Meclisimiz tarafından onaylanan Paris İklim Mutabakatı kapsamında ülkemizin karbon net sıfır gayelerine daha da yaklaşmasını sağlayacağız. Türkiye yeşil sanayi projesinin şimdiden KOBİ’lerimize, ihracatçılarımıza, sanayicilerimize iyi olmasını temenni ediyorum.

KOSGEB’e 250, TÜBİTAK’a 175 milyon dolarlık kaynak

Proje kapsamında, 250 milyon dolarlık kaynak, KOSGEB himayesinde kullandırılacak. TÜBİTAK’ın kullanımına ise 175 milyon dolarlık kaynak tahsis edildi.

25 milyon dolarlık kaynak proje faaliyetlerine

25 milyon dolarlık kaynak ise proje faaliyetlerinin koordine edilmesi ve ulusal yeşil sanayi dönüşüm ajandasının uygulamaya konulabilmesi için kurumsal temellerin atılması hedefiyle kullanılacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’dan 450 milyon dolarlık finansman müjdesi

“Türkiye Yeşil Sanayi Projesi” nedir?

Türkiye endüstrisi her alanda son yıllarda kıymetli bir büyüme kaydederken, tüm ihracatının yüzde 90’ından fazlasını oluşturuyor ve bunun yüzde 40’ından fazlası Avrupa Birliği (AB) ülkeleriyle gerçekleştiriyor. Bu doğrultuda AB, Sonda Karbon Düzenleme Düzeneği (CBAM) kapsamında AB’ye ihraç edilen eserler için daha katı karbon standartları benimseyeceğini açıkladı. Projeyle sanayi bölümünün karbon salınımının azaltılmasını sağlamak ve Türkiye’nin taraf olduğu memleketler arası mutabakatlara ahengi gerçekleştirmek için harekete geçildi.

Proje, öte yandan ekonomik büyümeyi ve istihdam yaratmayı da teşvik ediyor.

İşletmeler karbon salınımlarını güneş gücüyle azaltacak

Binlerce sanayi firmasının yararlanmasının hedeflendiği proje ile işletmelerin karbon salınımı, kendi tüketimleri için yenilenebilir güçlere yatırım yapılarak azaltılacak, kaynak verimlilikleri uygunlaştırılarak yeşil dönüşüm planları geliştirip uygulanabilecek. Bu sayede firmalar, Avrupa Yeşil Mutabakatı’na (AYM) çarçabuk ahenk sağlayacak.

TÜBİTAK tarafından da Türkiye’de yahut öbür pazarlarda yeni yeşil teknolojilerin, eserlerin yahut süreçlerin geliştirilmesini içeren yeşil inovasyon faaliyetlerinde bulunan firmalar hedeflenecek.

Yeşil Start-Up’lar, KOBİ’ler, büyük firmaların başvurabileceği dayanaklar; yeşil üretime, daha yüksek güç ve kaynak verimliliğine katkıda bulunan AR-GE, prototip geliştirme, standart geliştirme ile yeni eser yahut süreç geliştirmeyi içerecek.

Bakanlık projenin aktifliğini artıracak

Bakanlık ise teknik takviye bileşeni altında proje idaresi, tanıtım, gereksinim tahlili, kapasite geliştirme, yeşil sanayi akademisi, yeşil izleme sistemi ve tanıtım ve yaygınlaştırma iş paketlerini yürüterek projenin faal yönetilebilmesini sağlayacak.

KOSGEB aracılığıyla dayanak sağlayacak

KOSGEB de Dünya Bankası ile gerçekleştirilecek “Türkiye Yeşil Sanayi Projesi” Bileşen 1 kapsamında, endüstride KOBİ’lerin güç ve kaynak verimliliğinin sağlanması ve karbon emisyonlarının azaltılması konusunda dayanak sağlamaktan sorumlu olacak.

Kurum, 250 milyon dolarlık toplam bütçesiyle Yenilenebilir Güç, Döngüsel İktisat ve Endüstride Makinelerin Modernizasyonu ile ilgili projeleri destekleyecek.

Yenilebilir güç yatırımları

Endüstriyel faaliyetlerde, güç sistemleri karbondan arındırılarak KOBİ’lerin etraf dostu teknolojilerin kullanımı konusunda bilinçlendirilmesi sağlanacak ve güç maliyetleri düşürülerek rekabet güçleri artırılacak.

Yaklaşık bin potansiyel endüstriyel KOBİ’ye, üretim tesisinde (yerinde) güneş gücü kurması ve kendi elektriğini üretmesinin yanı sıra fazla elektriği şebekeye satması için geri ödenebilir takviyeler sağlanacak.

KOBİ’lerin çevresel sürdürülebilirlik, rekabet edebilirlik, yatırım fırsatları, dijitalleşme ve kaynak temininde kapasitelerinin geliştirilmesine ve öncelikli gereksinimlerinin çevresel hassaslık ve kaynak verimliliği olarak karşılanmasına katkıda bulunulacak.

Desteklenecek alanlar

Karbonsuzlaştırma, su verimliliği, sürdürülebilir atık idaresi, yalın üretimler ve ham husus verimliliği üzere birçok alan desteklenecek.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bakan Mehmet Fatih Kacır’dan 450 milyon dolarlık finansman muştusu

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Samsun Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin