Türkiye çocuk emekçi meselesini mesleksel eğitimle aşmaya çalışıyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
AA

Bir yandan çırak bulunamadığı için kimi meslekler yok olma tehlikesi altında, öteki yandan da çocuk personellerin şiddetli ömür kaideleri günümüzün pahaları ile zıt düşüyor.

Ülkemizde çıraklığın azalması zarurî okula gitme yaşının artmasından ve çocukların çıraklık üzere sıkıntı bir evreyi yaşamak istememesinden kaynaklanıyor.

Bu sorunun meslek liseleri ve çıraklık eğitim merkezleri ile çözme yoluna gidiliyor.

“Çocuklarımızın eğitimlerinden ve çocukluğundan yoksun kalmaması için çalışıyoruz”

UNİCEF işbirliği sonucunda çocuk işçiliğiyle gayrete sürat kesmeden devam ettiklerini belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkar Konfederasyonu (TESK) Genel Lideri Bendevi Palandöken, bahis ile ilgili kanılarını şöyle aktardı:

Çocuk işçiliğiyle uğraş kapsamında UNICEF ile birlikte eğitimlerimizi, işyeri ziyaretlerini her geçen gün daha da arttırarak alanda faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın eğitimlerinden ve çocukluğundan yoksun kalmaması için tüm üyelerimizi, çalışanları, patronu, kamu, özel kesimi ve tüm halkımızı, insan hakları ihlaline karşı çaba etmeye, bilinçlenmeye ve çocuklarımızın faydasına gereken tedbirleri almaya davet ediyoruz.

“Çocuk personellerin en az yarısı tehlikeli işlerde çalışıyor”

12 Haziran Dünya Çocuk Personelliği ile Çaba Günü vesilesiyle yazılı bir açıklama yapan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Lideri Bendevi Palandöken, şu bilgileri verdi:

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) bilgilerine nazaran dünyada 160 milyon çocuk emekçi, TÜİK’in 2019 bilgilerine nazaran ise Türkiye’de 720 bin çocuk emekçi var. Günümüzde çocuk işçiliğinin en kıymetli nedenleri ortasında yoksulluk, toplumsal tavır, süratli nüfus artışı üzere nedenler yatıyor. Çocuk çalışanlar en çok sanayi ve tarım kesiminde faaliyet gösteriyor. Bu çocuk personellerin yarısı ise ne yazık ki tehlikeli işlerde çalışıyor. Ülkemizin ve dünyanın kanayan yarası olan çocuk işçiliğinin önüne geçmek için TESK olarak kendi öz kontrol sistemini kuran tek meslek örgütüyüz. Çocukların geleceğine ışık tutmak için bu güne kadar pek çok eğitim seminerleri düzenleyerek farkındalık şuuru oluşturduk. İşyeri Kontrol ve Danışmanlık Gruplarımız (İDDG) ile üye iş yerlerimizi denetliyor ve onlara danışmanlık hizmeti sunuyoruz.

“Mesleki eğitim geleceği karatmadan meslek öğretir”

Çırakların çocuk emekçi değil meslek öğrenen öğrenciler olduğunu vurgulayan Palandöken, sonunu tahlilini şu sözlerle aktardı:

Biz esnaf ve sanatkar teşkilatı olarak, çocuklarımızın mesleksel eğitim almasının, geleceklerini karartmadan meslek öğrenmeleri için en hakikat yol olduğuna inanıyoruz. Konfederasyon olarak meslek öğrenmek isteyen ve tekrar babadan kalan mesleğini devam ettirmeyi amaçlayan, ülkemizdeki tüm çocuklara çıraklık, kalfalık ve usta öğreticilik evraklarını almaları konusunda kıymetli faaliyetler yürüttük. Bizim çıraklarımız çocuk emekçi değildir, onlar ustalarından meslek öğrenen öğrencilerdir. Çıraklık eğitimi ile pratik eğitimi usta öğreticilerinden alan çocuklarımız birebir vakitte okullarında da teorik eğitimlerini almaktadırlar. Böylelikle çocuklarımız bir yandan olağan almaları gereken eğitimlerine devam ederken, bir yandan da meslek öğrenmektedirler.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Türkiye çocuk emekçi meselesini mesleksel eğitimle aşmaya çalışıyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Samsun Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin