HDP Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde tavrını kıymetlendirdi: Aşınmalar meydana geldi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
ANKA

Türkiye tarihi seçimini geride bıraktı.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde HDP, aday çıkartamayarak Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu desteklediğini açıkladı.

Seçimlerin akabinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın büyük farkla seçimi geride bırakması muhalefeti kızdırdı.

İttifakların uzun müddette formlandığı seçimlerin akabinde Millet İttifakı destekçilerinden kısa müddette istifa davetleri yükseldi.

Seçimlerdeki başarısızlıkların nedenini kıymetlendirmek için bir ortaya gelen HDP’nin Parti Meclisleri’nde seçim sürecinin akabinde sonuçlar değerlendirildi.

Seçim sonuçları değerlendirildi

Seçimlerin akabinde özeleştiri sürecine girildiği kaydedilen bildirgede, “Sahici bir eleştiri-özeleştiri süreci ve yeni periyoda güç katabilecek yapan değerlendirmeler en kıymetli gereksinimdir. Toplantımız, böylesine hayati bir meramın kıymetli uğraklarından biri olmuştur” denildi.

Başarısızlığın nedenini sıraladılar

Bildirgede, cumhurbaşkanı ve milletvekilliği seçimlerinin eşit ve adil olmayan bir ortamda yapıldığı belirtilerek başarısızlığın öteki nedenleri şöyle sıralandı:

Seçim sonuçlarındaki başarısızlık, adayların belirlenme sürecine, örgütün yetersizliğine, siyasal yaklaşım farklılıklarına, kampanyanın niteliği üzere etkenlere sıkıştırılamayacak kadar yapısaldır.

Sadece HDP ekseninde değil, partiyi oluşturan tüm kurumsal yapıların siyasal, örgütsel ve politik yenilenmeyi sağlamak için bu devrin muhasebesini yapması kaçınılmazdır.

Gerçek ve onarıcı bir eleştiri-özeleştiri sürecinden geçip siyasete taşıdığımız tüm güç ve iradelerle yine buluşmak, tazelenmek, hepimiz açısından siyasal bir sorumluluk ve zorunluluktur.

Unsurlarda katı, pratikte esnek olma şiarıyla tarihi gayretlerin toplamı olan HDP fikriyatında ısrar ederken toplumsal bağları güçlendirecek yeni düzeneklerin inşasında yaratıcı ve esnek olacağız.

Temsili ve orta sınıf siyaset biçimine sıkışmak yerine siyasetin toplumsallaşmasını merkeze alacağız. Önümüzdeki çaba devrinde toplumsal dinamikleri açığa çıkarmaya daha fazla yoğunlaşacağız.

Parti-halk ve merkez-yerel üzere hiyerarşik ikiliklerle bürokratikleşmiş yapılara, anlayışlara ve ömrün her alanındaki toplumsal cinsiyete dayalı eşitsizliklere karşı devrimci kolektif çabayı ve anlayışı temel alacağız.

Bu gidişattan rahatsızlık duyan ve değişimi kaçınılmaz gören her örgütlü yapı, etraf ve kişi ile bu temelde birlikteliklerde ısrar etmek, direniş ve tekrar inşa çizgimizin önceliği olacaktır.

“Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki tavrımızdan ötürü aşınmaların meydana geldiği”

Üçüncü yolu demokratik ittifaklar ve halkın iştiraki ekseninde örmenin, temsil siyasetine dair isabetli tenkitlere tahlil perspektifi sunacağı inancındayız diyek şu tabirleri kullandı:

Fikriyatımızı en güçlü formda hayata geçirecek ve bizi sistemin iki hegemonik fay sınırının dışına taşıyacak ideolojik-politik duruş, üçüncü yoldur.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki tavrımızdan ötürü aşınmaların meydana geldiği ortadadır.

Üçüncü yol siyasetinden uzaklaşma ve iki kutba da payanda olmama prensibinden kısmi kopuşun yarattığı ideolojik aşınmaları birlikte onaracağız.

Üçüncü yol siyasetini toplumsallaştırmanın devasını yeniden toplumsal uğraş ile bulacağımıza olan inancımız tamdır.

Üçüncü yol stratejimizin değerli amaçlarından biri, demokratik ittifakları genişletmektir. Bugüne kadar ittifak siyasetimizin seçimle sonlu tutulması, bizler açısından bir özeleştiri hususudur.

Buna karşılık, toplumun tüm dinamikleriyle ittifaklar kurmak, partimizin temel maksadı olmaya devam edecektir. Bu siyasal-toplumsal yaklaşıma kaynaklık eden ise direkt gayret ve özgürleşme fikriyatımızdır.

Bilinmelidir ki seçim başarısızlıkları, eksiklikleri ve yanlışları siyasal fikriyatımıza gölge düşüremez; tersine fikriyatımızı daha güçlü formda ve özeleştiri ile sahiplenmemizi ve eylememizi zarurî kılar.

Yeni devirde, ittifak siyasetimizin toplumsal yerde devam etmesini birlikte inşa etmenin yollarını tekrar birlikte arayacağız. Bu buluşmaların parti ve halk ortasındaki arayı ortadan kaldırmamıza katkı sunacağına ve inşa sürecimizi güçlendireceğine inanıyoruz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
HDP Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde tavrını kıymetlendirdi: Aşınmalar meydana geldi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Samsun Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin