Rus gazeteciden Recep Tayyip Erdoğan belgeseli

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
AA

Rus gazeteci ve TASS Haber Ajansı Genel Müdür Yardımcısı Mihail Gusman, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında bir belgesel hazırladı.

TASS ve Rossiya-24 televizyon kanalının prodüktörlüğünde hazırlanan belgeselinin gösterimi Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği’nde gerçekleştirildi.

Büyükelçilik tertibiyle gerçekleştirilen belgeselin gösterimine Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Gruşko, Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar, TASS Genel Müdürü Sergey Mihaylov, yabancı ülkelerin diplomatik temsilcileri ve gazeteciler katıldı.

Erdoğan ile 4 defa röportaj yapan Rus gazeteci

Daha evvel Erdoğan ile 4 kere röportaj yapan Rus gazeteci Gusman’ın ‘Formula Vlasti (İktidarın Formülü)’ isimli programının çerçevesinde hazırladığı belgeselde Erdoğan’ın çocukluğundan itibaren hayatı, siyasette yükselişi, başarısı ve idarede olduğu devirlerdeki hizmetleri, daha evvel yapılan röportajdan kesitlerle birlikte anlatıldı.

Ayrıca belgeselde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kısa bir müddet evvel Türkiye Cumhuriyeti Bağlantı Başkanlığı’nın uyumuyla Rusçaya çevrilen ‘Daha Adil Bir Dünya Mümkün’ isimli kitabından da kıymetli sözlere yer verilerek Erdoğan’ın görüşlerine dikkat çekildi.

Belgesel kısa bir mühlet evvel Rus devlet televizyon kanalı Rossiya-24’te de yayınlandı.

“Erdoğan’ın rolü dünyada da son derece ehemmiyete sahip”

Gösterimin akabinde Gusman, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve belgesel hakkındaki sorularını cevapladı.

Erdoğan ile bugüne kadar büyük bir onurla 4 kez röportaj yaptığını aktaran Gusman, 22 yıldır hazırlayıp sunduğu bu program çerçevesinde bugüne kadar 400’den fazla kıymetli isimle görüştüğünü söyledi.

Erdoğan ile onun nezaketi sayesinde iki sefer başbakanken iki kez da cumhurbaşkanıyken görüşme gerçekleştirdiğini belirten Gusman, “Cumhurbaşkanı Erdoğan büyük bir siyasetçidir. Türkiye bu türlü bir önderi olduğu için keyifli bir ülke. O yalnızca büyük bir siyasetçi değil, büyük bir kişilik, büyük bir karizma. Çağdaş dünyayı anlayan çok yüksek düzeyde, stratejik bir niyete sahip bir siyasi tahlilci. Bugün önder olarak Erdoğan’ın rolü yalnızca Türkiye’de değil, dünyada da son derece değere sahip” tabirlerini kullandı.

“Konuların özüne derinlemesine inmesi inanılmaz yetenek”

Gusman, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ait şunları söyledi:

Onun hakkında beni en çok etkileyen şey argümanları manaya, tartıştığımız hususların özüne derinlemesine inme konusundaki inanılmaz yeteneğiydi. Yalnızca sorulara karşılık vermedi, ele aldığımız hususların bir bütün olarak çok katmanlı bir tahlilini yaptı. Bu sinemaya Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusça basılmış kitabını almamız tesadüf değil. Bu kitabı hiçbir şeyi atlamadan baştan sona okudum. Sinemamıza kattığı çok derin fikirler var zira bugün dünya siyasi arenasında Cumhurbaşkanı Erdoğan üzere onu karşılaştırabilecek çok az insan olduğunu söyleyebilirim.

Özellikle Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile Erdoğan’ın âlâ ve inanca dayalı bağına dikkati çeken Gusman, “Evet, birçok bahiste farklı bakış açıları var, tahlillerde yahut birtakım değerlendirmeleri farklılık gösterebiliyor. Ancak bu tıp önderlerin böylesine inanca dayalı bir münasebete sahip olmaları dünyanın bahtı için çok önemli” dedi.

“Erdoğan ile ilgili belgeseli Rusya’da milyonlar seyretti”

Belgeselin emeli hakkında da bilgi veren Mihail Gusman, Türkiye’de Cumhurbaşkanı Seçimi’nin kısa bir mühlet evvel yapıldığını, Erdoğan’ı milyonlarca Rus seyirciye göstermek istediklerini söyledi.

Son 2 günde belgeselin 2 kere devlet televizyon kanalında gösterildiği ve milyonlarca bireye ulaşıldığı bilgisini veren Gusman, “Rus seyircisine Erdoğan’ı sunmak çok kıymetli. Maalesef Türkiye ve Rusya’da dünya önderlerini hatta komşu ülkelerinin başkanlarını âlâ tanımıyorlar. Türkiye bizim komşumuz, uzun yıllar ortağımız. Cumhurbaşkanı Erdoğan uzun yıllardır iktidarda. Onun eksiksiz bir portresini vermek ve onu anlatmak çok önemli” sözlerini kullandı.

“Erdoğan ile 5. kere röportaj yapmak isterim”

Eğer mümkün olursa 5. kere Erdoğan ile röportaj yapmak istediğini söyleyen Gusman, bunun gerçekleşmesi halinde çok memnun olacağını lisana getirdi.

Pek çok yabancı lisanda olduğu üzere Rusçada da Türkçedeki ‘ğ’ harfi olmadığı halde, Erdoğan’ın soy ismindeki bu harfi programında hakikat seslendiren Gusman, Azerbaycan’da doğduğu için bildiği Azerbaycan Türkçesinin Türkiye Türkçesine yakın olduğunu, profesyonellik gereği ve hürmetinden ötürü ‘Erdoğan’ ismini hakikat seslendirdiğini lisana getirdi.

Türkçeyi ve Türk müziğini çok sevdiğini vurgulayan Gusman, konutunda ve otomobilinde sık sık Türk müziği dinlediğini kaydetti.

Türk halkına çok derin hürmet duyduğunu söyleyen Gusman, “Türk halkı en uygununa layıktır. Çalışkandır, naziktir, açık sözlüdür ve büyük gelenekleri vardır. Bu insanlara memnunluk ve iyilik diyorum” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Rus gazeteciden Recep Tayyip Erdoğan belgeseli

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Samsun Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin