TZOB Genel Lideri Şemsi Bayraktar uyardı! Tarım nüfusu yaşlanıyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
AA

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Lideri Şemsi Bayraktar, açıklamasında çiftçilerin yaş ortalamasına da dikkati çekti.

Bayraktar, tarımda çalışan nüfusun yaşlandığını belirterek, tarımda çalışan nüfusun yaş ortalaması tarımı olumsuz etkilendiğini ve genç nüfus daima azaldığını gündeme getirdi.

Türkiye’de tarım personelleri hakkında bilgi veren Bayraktar, köyden kente göçlerin de sürdüğünü hatırlatarak durumu şu sözlerle özetlerdi:

Verilerimize nazaran ülkemizde aktüel çiftçi sayısı 5 milyon 162 bindir. Bunun yüzde 82’sini erkekler ve yüzde 18’ini ise bayanlar oluşturuyor. Sistemde kayıtlı çiftçilerimizin yüzde 34’lük kısmı 65 yaş ve üzeri, 34,6’lık kısmı ise 50 ila 64 yaş ortasındadır. Çiftçilerimizin yüzde 26,4’ü 33-49 yaş ortası, yüzde 3,8’i 25-32 yaş ortası ve yüzde 1’i 18-24 yaş ortasındadır. Türkiye’de 18-32 yaş ortasında çiftçilik yapanların oranı toplam çiftçilik yapanlar içinde yüzde 4,8’e tekabül ediyor.

“Tarımla uğraşanların üçte birinden fazlası 65 yaşın üzerinde”

Diğer dünya ülkelerinden örnekler veren Bayraktar, durumu şöyle özetledi:

Dünya genelinde de tarım dalında çalışanların yaş ortalamalarına bakıldığında tarım nüfusunun yaşının yüksek olduğu görülüyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde yayınlanan bir raporda, tarımla uğraşan şahısların ortalama yaşı 58 olarak belirlendi. Tarım dalında 35 yaşın altında çalışanlar yalnızca yüzde 6, 65 yaşın üzerinde çalışanların oranı ise yüzde 33’tür. Avrupa Birliği ülkelerinde de benzeri bulgular görülüyor.

Tarımla uğraşanların üçte birinden fazlası 65 yaşın üzerindedir. Ülkemiz tarımda yaşlı nüfusa sahip ülkeleri yakaladı. Yakın vakitte Kanada, çiftçilerinin yüzde 40’ının 10 yıllık süreçte emekli olacağını ve besin arz güvenliği için 2033 yılına kadar 30 bin çiftçiye muhtaçlık duyduklarını açıkladı. Avrupa Birliği’ne üye ülkeler 40 yaşını geçmemiş çiftçilere direkt gelir ve yatırım takviyeleri formunda mecburî olarak bütçe ayırıyor.

Tarım nüfusu yaşlanıyor

“Gençler teşvik edilmeli”

Bayraktar, kırsal alanlarda tarıma dayalı endüstriye yönelik yatırımların desteklenmesiyle ziraî eserlerde katma paha sağlanması ve yeni iş imkanlarının oluşturulmasının büyük değer taşıdığını belirtti. Bayraktar, kelamlarını şöyle tamamladı:

Gençleri ziraî üretime sevk edecek hakikat siyasetler uygulanmaz ve önemli teşvikler verilmezse uzun vadede ülkemizin besin arz güvenliği üzerinde önemli riskler oluşacaktır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
TZOB Genel Lideri Şemsi Bayraktar uyardı! Tarım nüfusu yaşlanıyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Samsun Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin